Afiša

Vasaras Saulgriežu pasākumi Kurzemē

Vasaras Saulgriežu pasākumi Kurzemē
Vasaras Saulgriežu pasākumi Kurzemē
KUR
KAD
Trešdiena, 21. jūnijs, 2017 - 23:00

21.jūnijā norisināsies Saulgriežu svētki, godinot latviskās tradīcijas.

Pastariņa muzejā Dzirciemā, Tukuma novadā, vasaras saulgriežus, 21.jūnijā, svinēs īsteni latviskās tradīcijās. Drosmīgākie 6.00 aicināti pievienoties un mazgāties rīta rasā un avota ūdenī. Muzejs aicina piedalīties svētku gatavošanās procesā – rotāt telpas, darināt saules vārtus un uguns riteni, siet pirts slotiņas un kurināt pirtiņu, kā arī gatavot saulgriežu ēdienus – iemīcīt un cept rudzu maizi, siet sieru, gatavot plātsmaizes un pīrāgus. Neiztrūkstoša ir pļavas zāļu lasīšana mazākiem un lielākiem vainagiem, kas šajā dienā ir īpaši maģiskas. Vakarpusē – saulgriežu ieskandināšana ar dejām, dziesmām un rotaļām līdz rīta gaismai kopā ar ansambli „Mežezers”, pirtī iešana un uguns riteņa laišana.

Ventspils novada Jūrkalnē saulgriežus svinēs Ugunspļavā. Iespaidīga būs ugunsrata laišana no stāvkrasta tieši pusnaktī.
21.jūnijā vasaras saulgriežus sagaidīs arī Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja filiālē “Vītolniekos”, Papē. Pēcpusdienā “Vītolnieku” priekšpagalmā vīs vainagus un vītnes, izdziedās zāļu vakaru un iekārtos svētku vietu, lai, godam sagaidītu Jāņu bērnus un pušķotu Jāņa māti un tēvu. Šajā vakarā jūrmalā tiks svētīts saulriets, iedegts Jāņu ugunskurs, izdziedātas skaistākās dziesmas, iets rotaļās un dejots.

Skrundas novadā vasaras saulgriežus svinēs Sudmalnieku birzī Raņķos, kur tautiskiem rituāliem, dziesmām un rotaļām pavadīs saulīti kopā ar Rudbāržu un Raņķu folkloras kopām. 

Aizputes novada Cīravas pils parkā uz salas aicināts ikviens, lai kopā vienotos “Saulgriežu rituālā”, stiprinot tradīcijas, dzīvesziņu un kopā uzņemtu dabas enerģētisko spēku.

Priecīgo ziņu, kas vasaras saulgrieži jau klāt, kopā ar Līgo dziesmām kuldīdzniekiem un pilsētas viesiem vecpilsētā nesīs paprāvs Jāņu bērnu pulciņš jau no plkst.12.00 dienā. Jābūt gataviem šajā jampadracī iesaistīties arī pašiem, jo tiem, kas Jāņa bērnus labi uzņem, visu gadu pati Laima pa pēdām staigājot! Vakarpusē Vecajā rātsnamā notiks meistarklase “Zāļu vainagu pīšana” kopā ar Andu Brūveri.

Tukumā, Durbes estrādē, 21.jūnijā notiks humoristisks ielīgošanas pasākums “Īs(t)a pamācība mīlēšanā”, bet Durbes parkā pie rotondas uz Saulgriežu sagaidīšanu līdzi jāņem pērnie vainagi, ziedojumi ugunij.

Liepājā, Rožu laukumā, 21. un 22.jūnijā, norisināsies vasaras saulgriežu tirdziņš.