Vietējās ziņas

 • Garākā alu sistēma Latvijā – Riežupes smilšu alas

  Lauri Oherd/flickr.com

  Aptuveni piecu kilometru attālumā no Kuldīgas, Riežupes dabas parkā Rumbas pagastā atrodas Riežupes smilšu alas, kas ir mākslīgu pazemes alu labirints, turklāt šobrīd garākā alu sistēma Latvijā. Baltajā smilšakmenī izcirstās alas, saskaņā ar 1999. gada mērījumu, kopgarumā sasniedz 351 metru, bet pēc citiem avotiem – 460 metrus. 20. gadsimta pirmajā pusē alu kopgarums bijis ap diviem kilometriem, bet vēl agrāk, iespējams, līdz pat 4,6 kilometriem.

 • Skaistā un autentiskā ampīra stila Jaunauces pils

  Dāvis Kļaviņš/flickr.com

  Jaunauces pils jeb kungu māja būvēta 19. gadsimta sākumā ampīra stilā, pateicoties grāfam Karlam Johanam Frīdriham fon Mēdemam. Ēka līdz mūsdienām saglabājusies vien ar nelieliem pārveidojumiem, turklāt tajā joprojām redzama sākotnējā interjera apdare ar vienīgo autentisko klasicisma stila kupola gleznojumu ovālajā zālē. Jaunauces muižas apbūve ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.

 • Lauku māja ar pilsētas ērtībām

  Mājai, kas atrodas ārpus pilsētas, labs un arī materiāli diezgan izdevīgs risinājums ir ierīkot kanalizācijas sistēmu ar septiķi, kas darbojas uz nosēdu principa, bez elektrības, bez baktērijām. Nav nepieciešama nepārtraukta uzraudzība un aktīva lietošana. Notekūdens hermētiska septiķa iekšienē nosēžas trijos nodalījumos un pēc tam paštecē tiek novadīts speciāli tam paredzētā infiltrācijas jeb drenāžassistēmā.

 • Leģendām apvītā Dundagas pils

  Nora/flickr.com

  13. gadsimtā celtā Dundagas viduslaiku pils atrodas Dundagas novadā, Dundagas pagasta Dundagā un ir lielākā pils Ziemeļkurzemē, kas atrodas uz mākslīgi veidotas salas. Lai arī sākotnēji būve bijusi paredzēta saimnieciskām vajadzībām, vēlākos gadsimtos tā kalpojusi kā nocietinājuma ēka un muižnieku dzīvojamā māja. Pils pārcietusi karus, piedzīvojusi īpašnieku maiņas un vairākkārt tikusi pārbūvēta, divas reizes izdegusi, taču atkal atjaunota un paplašināta. Dundagas pils ir Valsts nozīmes kultūras piemineklis.

 • Mēneša kontaktlēcas – kas jāzina par kopšanu un lietošanu

  Ja redzes traucējumu koriģēšanai ikdienā izvēlas izmantot kontaktlēcas, tad visbiežāk priekšroka tiek dota tieši mēneša kontaktlēcām, jo tas ir ekonomiskākais risinājums – viens lēcu pāris var tikt izmantots 30 dienas. Tomēr mēneša kontaktlēcas nozīmē arī to, ka daudz vairāk uzmanības jāpievērš lēcu pareizai lietošanai un kopšanai, lai acu veselība netiktu apdraudēta. Ja vienas dienas kontaktlēcas vakarā atliek vienkārši izmest atkritumos, tad ar mēneša kontaktlēcām ir nedaudz sarežģītāk. 

 • Livonijas ordeņa pils Ventspilī – viens no vecākajiem viduslaiku cietokšņiem Latvijā

  Dāvis Kļaviņš/flickr.com

  Ventas upes kreisajā krastā pirms tās ietekas Baltijas jūrā atrodas Ventspils Livonijas ordeņa pils. Tā ir gan senākā būve Ventspilī, gan vienīgā šāda veida Kurzemē celtā pils, kas saglabājusies līdz mūsdienām, gan viens no vecākajiem viduslaiku cietokšņiem Latvijā. Šī konventa tipa pils ar četriem dzīvojamiem korpusiem un torni pils dienvidaustrumu stūrī tikusi celta 13. gadsimta beigās.

 • Jādezinficē ne tikai rokas, bet arī mobilie telefoni

  Vairāku valstu pētījumu dati liecina, ka vīrusi un baktērijas diezgan ilgi spēj izdzīvot uz dažādām virsmām. Šķiet, ka pašreizējā situācijā cilvēki jau ir iemācījušies kārtīgi mazgāt rokas pēc sabiedrisko vietu apmeklēšanas un mazāk pieskarties sejai. Tomēr ne visi vēl ir iemācījušies dezinficēt ierīces, ko mēs turam rokās simts reižu dienā un bieži pieliekam klāt sejai – mobilie telefoni. Eksperti iesaka viedierīces – telefonus, datorus, planšetdatorus – laiku pa laikam tomēr dezinficēt.

 • Pārventas poliklīnika aicina darbā medicīnas māsu

  Pārventas poliklīnika AICINA DARBĀ MEDICĪNAS MĀSU 

 • Kurzeme – tās tradicionālie ēdieni

  Liga Eglite /flickr.com

  Kurzeme mums visiem zināma ar tās garo jūras piekrasti, mūžīgajiem, skarbajiem vējiem, šalcošiem priežu mežiem, šarmantām pilsētām un dziļām tautiskajām tradīcijām. Jāpiemin arī paši kurzemnieki – cilvēki, kas ir atturīgi, tomēr ārkārtīgi lepojas ar savu valsti un Kurzemes sakoptajām, skaistajām pilsētām.

 • No idejas līdz gataviem vārtiem

  Īpašuma aprīkošana ar vārtiem ir atbildīgs solis, jo nepieciešams saprast, kādi vārti ir vajadzīgi, ar kādu aprīkojumu, cik lieli, jāizlemj, kur tādus iegādāties. Privātmājās un industriālos īpašumos aktuāli ir gan teritoriju vārti, gan garāžu vārti, gan industriālā tipa vārti.