6 naudas taupīšanas paradumi studentiem

Neatkarīgi no tā, vai mācāties koledžā vai studējat augstskolā, pastāv liela iespēja, ka dzīvojat vai vismaz cenšaties dzīvot taupīgi, tāpēc svarīgi zināt par visiem studentiem pieejamajiem resursiem un privilēģijām. Lūk, septiņi paradumi, kas palīdz ietaupīt un "atgūt" kaut nelielu, bet daudziem ļoti būtisku daļu no savas naudas!

1. Izvērtē alternatīvas
Studēt var daudzviet, un iespējas ir dažādas. Iespējams, ka vari studēt par velti, izmantojot kādu no stipendijām, piemēram, daudzi latviešu jaunieši studē ASV koledžās, izmantojot sportistu stipendijas. 

Tieši tāpat var būt arī lokāli Latvijā – katrai augstskolai ir savas stratēģijas attiecībā uz studiju maksām, atlaidēm, stipendijām. Izvērtē vismaz vairākas alternatīvas sevis izvēlētā mācību virzienā. 

Atceries, ka tieši studiju maksa ir lielākie izdevumi studiju gados un, ja izdodas ietaupīt vai samazināt šīs izmaksas līdz nullei, pārējais jau tad liksies sīkums. Uzreiz nav jāizvēlas pirmā pa rokai pagadījusies iespēja, izmantojot kredītu.

2. Izmantojiet studentu maksas
Pirmkārt, studentiem daudz kas ir pieejams bez maksas. Pašas augstskolas ietvaros ir dažādas programmas un iespējas nodarbībām, kursiem, kas citiem pieejams par maksu, studentiem ir iespējas izmantot to bez maksas. Šīs iespējas jāizmanto.

Otrkārt, bieži vien studentiem ir atlaides, būtiskas atlaides. Un praktiski jebko var iegādāties ar studentu atlaidi, ir tikai jālieto meklēšanas iemaņas. Pārtika, kino, teātris, sabiedriskais transports, pakalpojumi un tā tālāk.

3. Izmantojiet bibliotēku
Izklaidei, mācībām vai papildu informācijas atrašanai studentiem ir iespēja izmantot savas bibliotēkas. Nav viss un vienmēr jāpērk grāmatu veikalos vai Amazon platformā. 

Jo lielāka augstskola, jo plašākas bibliotēkas iespējas, un, ja vēl izdodas nodibināt lieliskas attiecības ar bibliotekāri, tad pavisam jauki, ir liela iespēja atrast vēlamo pēc iespējas īsākā laika periodā.

4. Izmantojiet bezmaksas un programmatūru ar atlaidēm
Ja pērkat jaunu datoru, painteresējaties, vai kāda programmatūra nav pieejama par brīvu no augstskolas resursiem. Pirms iegādājaties jebkādu programmatūru, noteikti pārbaudiet, ko piedāvā skola. Bieži var iegūt programmas par brīvu vai par pazeminātu cenu, izmantojot savu studenta statusu.

Galu galā – praktiski jebkurai maksas programmatūrai ir arī lētākas vai pat bezmaksas alternatīvas, ir tikai jāmeklē informācija.

5. Izmantojiet bezmaksas konsultācijas
Augstskola ir pārpildīta ar inteliģenci, gudriem cilvēkiem gan pasniedzēju vidū, gan arī studentu lokā. Tas noteikti ir jāizmanto jebkurā dzīves gadījumā, pirms lemjat par pakalpojuma vai konsultācijas pirkšanu. Tā var būt gan juridiska rakstura konsultācija, gan kāda sadzīviska palīdzība vai vienkārši gudra cilvēka padoms – augstskolā tas viss ir pieejams, ja nodibiniet labas attiecības ar saviem biedriem un pasniedzējiem.

6. Apmeklējiet tīklošanās pasākumus
Jācenšas izmantot visas iespējas, lai satiktu cilvēkus, kuri varētu kādreiz palīdzēt atrast darbu pēc augstskolas beigšanas. Augstskolas bieži rīko dažādus pasākumus, karjeras dienas un tikšanās ar profesionāļiem, vieslekcijas un tamlīdzīgi. Tās tad arī tās iespējas, kas noteikti jāizmanto. Pat tad, ja jūs domājat, ka profesionālajai darbībai nebūs nekā kopīga ar to, ko šobrīd apgūstat, tik un tā izmantojiet šīs iespējas, lai iemācītos ko jaunu, paplašinātu redzesloku un iegūtu jaunus kontaktus.

Šī pieeja var izrādīties liels ilgtermiņa ieguldījums savā nākotnē, kas aiztaupīs daudz laika un naudas resursu, meklējot savas iespējas dzīvē.