Bezdarbībā apsūdzētās Brocēnu pašvaldības vadītājas krimināllietā februārī turpinās liecinieku nopratināšanu

Ventspils, 30.nov., LETA. Krimināllietu, kurā Brocēnu novada domes priekšsēdētāja Solvita Dūklava (LZP) apsūdzēta bezdarbībā jeb valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanā saistībā ar Valsts kontroles (VK) atklātajiem finanšu pārkāpumiem pašvaldībā, nākamā tiesas sēde paredzēta 2018.gada 19.februārī, aģentūru LETA informēja tiesas priekšsēdētājas palīdze Ginta Ansberga.

Šodien tiesas sēdē notika liecinieku pratināšana. Tā kā nebija ieradušies trīs no uzaicinātajiem lieciniekiem, tiesas sēde tika atlikta līdz februārim, skaidroja tiesas pārstāve.

Dūklava apsūdzēta pēc Krimināllikuma 319.panta trešās daļas par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas.

Pērn prokuratūra Dūklavai piemēroja drošības līdzekli - noteiktas nodarbošanās aizliegumu, aizliedzot pildīt Brocēnu novada pašvaldības domes priekšsēdētājas amata pienākumus. Saldus rajona tiesas izmeklēšanas tiesnese, izskatot Dūklavas sūdzību, gan pēc tam nolēma atcelt viņai piemēroto drošības līdzekli. Pašlaik Dūklavai nav piemērots nekāds drošības līdzeklis, kas nozīmē, ka viņa ir tiesīga pildīt domes priekšsēdētājas pienākumus.

Pēc šī gada jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām Dūklava saglabāja domes priekšsēdētājas amatu.

Dūklava VK atklātos finanšu pārkāpumus Brocēnu novada pašvaldībā pielīdzinājusi slimībai, kas izplatījusies "tālu un dziļi", jo nav laikus atklāta un ārstēta. "Jau esmu paudusi, ka domes priekšsēdētājas amatā stājos 2013.gada 20.jūnijā, un VK ziņojums apstiprina manis jau agrāk paustās aizdomas par būtiskām, ielaistām problēmām Brocēnu pašvaldības organizācijas iekšējā kultūrā un grāmatvedības kārtošanas jomā. Kā ziņojumā secinājusi VK, arī zvērināta revidenta atzinumi, uz kuriem ir pamats paļauties, lai konstatētu kādas iespējamas neatbilstības, ilgstoši ir bijuši maldinoši un neatbilstoši reālajai situācijai grāmatvedības kārtošanas jomā," iepriekš norādīja Dūklava.

Dūklava iepriekš solīja, ka pašreizējās novada domes vadības rīcība būšot skaidra un noteikta, un to varot iedalīt trīs paralēlās stratēģijās - sadarbībā ar izmeklēšanas iestādēm, notikušā skaidrošanā iedzīvotājiem un iekšējās uzraudzības sakārtošanā.

Dūklavas krimināllietu Saldus prokuratūra nosūtījusi tiesai augusta beigās. Tā ir viena no četrām atsevišķi izdalītajām krimināllietām saistībā ar VK atklātajiem finanšu pārkāpumiem Brocēnu novada pašvaldībā. Pārējās trīs lietas pret bijušo Brocēnu pašvaldības vadītāju Arvīdu Mēteru (LSDSP) un divām bijušajām pašvaldības grāmatvedības darbiniecēm tiesā nonāca agrāk, un divas no tām jau ir izskatītas.

Tāda pati apsūdzība, kas izvirzīta Dūklavai, bija arī bijušajam Brocēnu pašvaldības vadītājam Mēteram, kuru šovasar Saldus rajona tiesa atzina par vainīgu valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanā, ja ar to izraisītas smagas sekas. Tiesa viņam piesprieda nosacītu brīvības atņemšanu uz trim gadiem, nosakot tikpat ilgu pārbaudes laiku, kā arī piemērojot aizliegumu četrus gadus pildīt valsts amatpersonas pienākumus.

Tāpat vienai bijušajai pašvaldības grāmatvedības darbiniecei jau stājies spēkā spriedums lietā par piesavināšanos lielā apmērā. Ar viņu noslēgta vienošanās par vainas atzīšanu un sodu, kas paredz brīvības atņemšanu uz diviem gadiem nosacīti ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem, piedzenot par labu pašvaldībai kaitējuma kompensāciju 7519 eiro apmērā.

Vienlaikus Saldus rajona tiesā vairākkārt jau atlikta tiesas sēde pašvaldības bijušās galvenās grāmatvedes krimināllietā par piesavināšanos. Apsūdzētās slimības dēļ tiesa šomēnes lietas skatīšanu atlika uz 2018.gada 31.janvāri.