Eksperimentā viegli izdodas atrast jauniešus, kuri vēlas pārdot nieres
Lai gan pēdējos gados neviens par to nav sodīts, nopirkt nieri internetā, izrādās neesot problēmu, liecina trešdien, 17.februārī, laikrakstā "Diena" veiktā eksperimenta apraksts.
No sešiem līdz pat 20 000 - par tik lielu summu Latvijā ir samērā viegli tikt pie donora, kurš gatavs atteikties no savas nieres. Lai gan oficiālajā rindā uz donoru orgāniem gaida vairāki desmiti cilvēku, ja kāds ir gatavs maksāt, cilvēku, kurš gatavs pārdot nieri, atrast nav grūti - to var izdarīt pēc sludinājuma internetā. Likumi šajā jomā nav sakārtoti, un sodus viegli apiet.
Lai gan pēdējos gados neviens par to nav sodīts, nopirkt nieri internetā, izrādās, nav problēmu. Laikraksts eksperimentā, izliekoties par pircēju, tiekas ar diviem orgānu pārdevējiem klātienē, lai gan sazinājās ar trim.
Uz sludinājumiem pievienotajiem komentāriem tiek nosūtītas ziņas ar vēlmi iegādāties orgānus, jo kādā sieviete ir slimnīcā, un viņai steidzami nepieciešama nieres transplantācija. Jau nākamās dienas rītā virtuālajā pastkastītē ielido pirmā atbilde. Rakstītāja ir 19 gadu veca meitene, kura apstiprina, ka ir gatava palīdzēt, nekavējoties nosaucot summu, ko vēlas saņemt par savu labo sirdi un vienu no nierēm: 15 līdz 20 000 eiro. Pēc divu nedēļu sarakstes tiek sarunāta tikšanā, kurā izrunā nianses un tad nodot analīzes.
Pāris dienu vēlāk piesakās vēl viens pārdevējs. Divdesmit gadīgs puisis neizplūst garās sarunās un nekavējoties taujā pēc cenas. Tiek nosaukta līdzīga cena kā iepriekš sarunā ar meiteni. Vīrietis ir ļoti lakonisks, atbildē uz jautājumu par to, vai nosauktie cipari apmierina, viņš vienkārši atsūta savu telefona numuru. Pēc pāris īsiem signāliem atskan zema vīrieša balss, kas apstiprina, ka niere joprojām pārdošanā. Viņš ir satraukts, atbild tikai ar pāris vārdiem un ietur ilgas pauzes. Abi vienojas par konkrētu dienu, kurā tikties un vēlāk kopīgi doties uz analīzēm.
Ar abiem par donoriem būt gatavajiem jauniešiem tiek sarunāta tikšanās un sarunas laikā izrādās, ka vienam nauda vajadzīga sava biznesa uzsākšanai, taču otram nauda vajadzīga parādu dzēšanai un kāzu rīkošanai. Pircēja un pārdevēja sarunas iztraucē Valsts policija, kura iepriekš informēta par eksperimenta norisi.
Eksperimentā iesaistītie policisti no komentāriem atturējās, bet Valsts policijas preses pārstāvis Toms Sadovskis laikrakstam pavēstīja, ka eksperimentā iesaistītās personas uzrakstījušas paskaidrojumu un šobrīd sākta pārbaude, kurā tiks noskaidrots, vai šajā gadījumā pārkāpts likums. Rezultāti būšot zināmi aptuveni divu nedēļu laikā.
Veselības ministrijā skaidro, ka krimināllikumā paredzētā atbildība iestājas vienīgi tad, ja notiek aktīvas darbības, kas saistītas ar reālu transplantācijas veikšanu - proti, nelikumīga orgāna izņemšana. Neskatoties uz to, ka likuma "Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā" 18.pantā minēts, ka "reklāma, kurā ar nolūku gūt finansiālu labumu vai līdzvērtīgu izdevīgumu tiek piedāvāti dzīva vai miruša cilvēka audi vai orgāni ir aizliegta", reāla atbildība par to nepienākas. Ir paredzēts aizliegums par reklāmu, bet sods nav noteikts.
Cilvēkam, kas pārdod savus orgānus, kriminālatbildība nav paredzēta. Tāda par nelikumīgi izņemtu orgānu gan iestājas ārstam - sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz septiņiem gadiem, atņemot tiesības nodarboties ar ārstniecību uz laiku līdz pieciem gadiem. Saskaņā ar Krimināllikumu ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, var sodīt arī tos, kas organizē orgānu pārdošanu.
Uz sarakstu