Novembrī skatīs lietu pret Brocēnu pašvaldības vadītāju Dūklavu par bezdarbību saistībā ar finanšu pārkāpumiem pašvaldībā

Ventspils, 7.sept., LETA. Saldus rajona tiesa 29.novembrī plkst.10 plāno skatīt krimināllietu, kurā Brocēnu novada domes priekšsēdētāja Solvita Dūklava (LZP) apsūdzēta bezdarbībā jeb valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanā saistībā ar Valsts kontroles (VK) atklātajiem finanšu pārkāpumiem Brocēnu novada pašvaldībā, aģentūru LETA informēja tiesas priekšsēdētāja palīdze Ginta Ansberga.

Dūklava apsūdzēta pēc Krimināllikuma 319.panta trešās daļas par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas.

Pērn prokuratūra Dūklavai piemēroja drošības līdzekli - noteiktas nodarbošanās aizliegumu, aizliedzot pildīt Brocēnu novada pašvaldības domes priekšsēdētājas amata pienākumus. Saldus rajona tiesas izmeklēšanas tiesnese, izskatot Dūklavas sūdzību, gan pēc tam nolēma atcelt viņai piemēroto drošības līdzekli. Kā informēja tiesā, pašlaik Dūklavai nav piemērots nekāds drošības līdzeklis - tas nozīmē, ka viņa ir tiesīga pildīt domes priekšsēdētājas pienākumus.

Pēc šī gada jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām Dūklava saglabāja domes priekšsēdētājas amatu.

Dūklava VK atklātos finanšu pārkāpumus Brocēnu novada pašvaldībā pielīdzināja slimībai, kas izplatījusies "tālu un dziļi", jo nav laikus atklāta un ārstēta. "Jau esmu paudusi, ka domes priekšsēdētājas amatā stājos 2013.gada 20.jūnijā, un VK ziņojums apstiprina manis jau agrāk paustās aizdomas par būtiskām, ielaistām problēmām Brocēnu pašvaldības organizācijas iekšējā kultūrā un grāmatvedības kārtošanas jomā. Kā ziņojumā secinājusi VK, arī zvērināta revidenta atzinumi, uz kuriem ir pamats paļauties, lai konstatētu kādas iespējamas neatbilstības, ilgstoši ir bijuši maldinoši un neatbilstoši reālajai situācijai grāmatvedības kārtošanas jomā," iepriekš norādīja Dūklava.

"VK atklātais liecina par nepieņemamas attieksmes sistēmu, par slimību, kas ir izplatījusies tālu un dziļi, jo nav laikus atklāta un ārstēta. Tādā nelielā pašvaldībā, par kādu uzskatāms mūsu Brocēnu novads, tas ir īpaši sāpīgi, tomēr esmu pārliecināta, ka mums izdosies atgūt sabiedrības uzticību. Lai to panāktu, būs nepieciešams nopietns darbs un visaptverošas pārmaiņas," iepriekš uzsvēra domes priekšsēdētāja.

Dūklava iepriekš solīja, ka pašreizējās novada domes vadības rīcība būšot skaidra un noteikta un to varot iedalīt trīs paralēlās stratēģijās - sadarbībā ar izmeklēšanas iestādēm, notikušā skaidrošanā iedzīvotājiem un iekšējās uzraudzības sakārtošanā.

Dūklavas krimināllietu Saldus prokuratūra nosūtījusi tiesai augusta beigās. Tā ir viena no četrām atsevišķi izdalītajām krimināllietām saistībā ar VK atklātajiem finanšu pārkāpumiem Brocēnu novada pašvaldībā. Pārējās trīs lietas pret bijušo Brocēnu pašvaldības vadītāju Arvīdu Mēteru (LSDSP) un divām bijušajām pašvaldības grāmatvedības darbiniecēm tiesā nonāca agrāk, un divas no tām jau ir izskatītas.

Tāda pati apsūdzība, kas izvirzīta Dūklavai, bija arī bijušajam Brocēnu pašvaldības vadītājam Mēteram, kuru šovasar Saldus rajona tiesa atzina par vainīgu valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanā ja ar to izraisītas smagas sekas. Tiesa viņam piesprieda nosacītu brīvības atņemšanu uz trim gadiem, nosakot tikpat ilgu pārbaudes laiku, kā arī piemērojot viņam aizliegumu četrus gadus pildīt valsts amatpersonas pienākumus.

Šodien Saldus rajona tiesā bija plānots skatīt pašvaldības bijušās galvenās grāmatvedes krimināllietu par piesavināšanos, taču lietas iztiesāšanas laiks tika pārcelts uz 7.novembri sakarā ar apsūdzētās atrašanos stacionārā, informēja tiesā.

Vienai bijušajai pašvaldības grāmatvedības darbiniecei jau stājies spēkā spriedums lietā par piesavināšanos lielā apmērā. Ar viņu noslēgta vienošanās par vainas atzīšanu un sodu, kas paredz brīvības atņemšanu uz diviem gadiem nosacīti ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem, piedzenot par labu pašvaldībai kaitējuma kompensāciju 7519 eiro apmērā.

Kā ziņots, VK, veicot revīziju Brocēnu novada pašvaldībā, atklājusi finanšu pārkāpumus, kas veikti periodā no 2009. līdz 2015.gadam. Revidenti secinājuši, ka grāmatvedības dati vairākos gadījumos ir sagrozīti, lai slēptu patiesos partnerus un izmaksātās summas. Tāpat fiziskām personām bez pamatojuma ir izmaksāti aptuveni 100 000 eiro, bet amatpersonām ir izmaksāti vismaz 85 000 eiro, veicot nepatiesus ierakstus. Piemēram, ir izmaksāta nauda, norādot, ka tā bijusi pašvaldības dotācija iedzīvotājiem vai pakalpojuma apmaksa, kas pārskaitīta komunālo pakalpojumu sniedzējam. Nelikumīgas bijušas arī piemaksas pašvaldības deputātiem, tāpat nelikumīgi izlietoti vairāk nekā 5000 eiro, apmaksājot juridiskos ārpakalpojumus.