Kas jāņem vērā, īrējot auto?

Ir daudzas dažādas situācijas, kad pēkšņi var ievajadzēties auto, tomēr visbiežāk auto nomas pakalpojumi tiek meklēti, tieši dodoties ceļojumā. Auto noma ceļotājam dod īpašu brīvību – ierodies izvēlētajā valstī un tālāk ar automašīnu dodies, kur vien deguns rāda!

Taču, lai izsapņotais brauciens nomātajā auto būtu veiksmīgs un bez nepatīkamiem atklājumiem, jāatceras par dažām vienkāršām lietām, kas jāņem vērā pirms auto noīrēšanas!

Līguma nosacījumi

Noteikti iepazīsties ar nomas firmas mājaslapu. Parasti tajā iespējams izlasīt arī nomas noteikumus – kas ir ietverts nomas maksā un kas nav, kāds ir iekļautais auto aprīkojums (bērnu autosēdeklītis, sezonai atbilstošās riepas u. tml.) un vai nav kādu slēpto izmaksu. Pievērs uzmanību atļautajam nobraukumam, noteikumiem par izbraukšanu no valsts, auto nodošanas kārtībai un iespējamām papildu izmaksām par nodošanas kavēšanu vai konstatētiem defektiem.

Obligāti izlasi visus nomas līguma nosacījumus, lai vēlāk izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem!

Vecuma ierobežojumi

Lielākajā daļā uzņēmumu auto iznomā personām, kas sasniegušas 21 gada vecumu, ar vismaz viena vai divu gadu autovadītāja stāžu. Tomēr vietām, sevišķi, ja runa par dārgākiem braucamajiem, auto iznomā tikai no 25 gadu vecuma. Atkarībā no uzņēmuma nomas nosacījumiem braucējiem, kas jaunāki par 21 vai 25 gadiem vai kuriem ir neliels autovadītāja stāžs, var nākties maksāt īpašu piemaksu.

Auto klase

Atceries, ka nav garantēts, ka saņemsi tieši tādas markas un modeļa automašīnu, kādu izvēlējies internetā. Auto nomas uzņēmumi automašīnas izīrē nevis pēc modeļa, bet gan pēc klases – visbiežāk izšķir ekonomisko klasi, kompakto klasi, vidējo klasi, minibusu klasi un luksusa klasi. Tātad – rezervējot auto internetā, tu patiesībā rezervē auto ar līdzīgu ietilpību, aprīkojumu un degvielas patēriņu.

Ja rezervētā auto klase vairs nav pieejama, tev ir tiesības saņemt auto no augstākas klases par iepriekšējo cenu.

Garantijas depozīts

Ja esi nolēmis īrēt auto, jārēķinās, ka uz laiku būsi spiests šķirties no lielākas summas nekā tikai nomas maksa, jo vairums auto izīrētāju pieprasa garantijas depozītu, kas tiek "iesaldēts" uz klienta kredītkartes. Garantijas depozīts ir apliecinājums tam, ka apņemies ievērot visus nomas līguma nosacījumus, jo pretējā gadījumā vari šo naudu neatgūt.

Pievērs uzmanību līguma nosacījumiem, kas attiecas uz garantijas depozīta atdošanu! Garantijas depozīts ir arī galvenais iemesls, kādēļ daudz kur bez derīgas kredītkartes auto neizīrēsi – debetkartes šeit nederēs.

Auto apskate

Gan pie auto saņemšanas, gan nodošanas tiek sastādīti pieņemšanas-nodošanas akti, kuros ietilpst mašīnas vizuālā un tehniskā stāvokļa apraksts. Kopā ar uzņēmuma darbinieku piedalies rūpīgā auto apskatē un, ja redzi kādu bojājumu, ko iznomātājs nav minējis mašīnas stāvokļa aprakstā, nekautrējies to tur ierakstīt pats! Ņem vērā, ka, ja bojājums tiks fiksēts tikai pēc auto atdošanas, tas var tikt uzskatīts par tavu vainu un tev par to var nākties maksāt.

Degviela

Parasti izīrējamais auto tiek piešķirts ar pilnu bāku – un ar pilnu tev tas arī jāatdod. Ja nepagūsti auto pirms nodošanas uzpildīt, par trūkstošo degvielu atkal būs jāpiemaksā.

Pirms uzsāc braucienu jaunajā auto, pārliecinies, ka zini, kāda veida degviela tam nepieciešama.

Apdrošināšana

Noskaidro, kādi ir automašīnas apdrošināšanas nosacījumi un vai tev tie ir pieņemami. Pārliecinies, kādi apdrošināšanas riski ir iekļauti nomas maksā, par ko tev ir jāpiemaksā un kas neparedzētu sarežģījumu gadījumā var nākt kā jauns netīkams pārsteigums.

Tāpat noteikti pārbaudi, vai auto ir izieta tehniskā apskate!

Atvēli laiku auto nodošanai

Jau laikus izpēti, kādi ir konkrētā uzņēmuma noteikumi par auto atdošanu. Bieži vien tiek prasīts, lai auto tiktu atdots tajā pašā nomas punktā, kurā saņemts. Citā nomas punktā tas būs iespējams par papildu samaksu.

Atvēli auto nodošanai pietiekami daudz laika. Piemēram, ja tev ir paredzēts ceļot ar lidmašīnu, ierēķini vairākas stundas pirms izlidošanas, jo pieņemšanas-nodošanas akta sastādīšana prasa savu laiku un tieši lidostu tuvumā esošie nomas punkti ir visnoslogotākie.