Pērn uzņēmumu apgrozījums sarucis par 0,84%, bet nodokļu nomaksa augusi par 400 000 eiro

Juris Rožkalns/ Foto: Evija Trifanova/ LETA
Juris Rožkalns/ Foto: Evija Trifanova/ LETA

2015.gadā Latvijas uzņēmumu apgrozījums sarucis par 0,84%, turpretī nodokļu nomaksa augusi par 400 000 eiro, šodien, prezentējot SIA "Firmas.lv" un nacionālās informācijas aģentūras LETA jaunāko "Latvijas biznesa gada pārskatu 2016", sacīja "Firmas.lv" vadītājs Juris Rožkalns.

"Latvijas biznesa gada pārskatā 2016" apkopti dati par uzņēmumiem, kuru neto apgrozījums ir virs 145 000 eiro, jeb kopumā 21 904 uzņēmumi. Pētījumā secināts, ka pērn apskatā iekļauto uzņēmumu apgrozījums bijis 51,71 miljards eiro, kas bija par 0,84% mazāk nekā 2014.gadā.

Tajā pašā laikā pērn uzņēmumu kopējā peļņa pēc nodokļiem ir augusi - no 1,84 miljardiem eiro 2014.gadā līdz 2,26 miljardiem eiro pērn. Tiesa, 2015.gadā saruka uzņēmumu pārskatos noradīto darbinieku skaits - ja 2014.gadā kopumā bija norādīti 540 000 darbinieku, tad pērn - 532 000 darbinieku.

Sarakstā iekļautie 21 904 uzņēmumi veido 18% no uzņēmumu kopskaita, taču to apgrozījums veido 97,5% no kopējā gada pārskatos norādītā apgrozījuma. Minētie uzņēmumi pērn nodokļos samaksājuši 5,3 miljardus eiro, kas veido 73% no valsts kopējā nodokļu ieņēmumu apjoma. Pērn uzņēmumu nomaksāto nodokļu apmērs audzis par 400 000 eiro.

Rožkalns stāstīja, ka pērn bija stabili valsts un uzņēmējdarbības efektivitātes kopējie rādītāji - iekšzemes kopprodukts faktiskajās cenās auga par 3,4%, darbinieku algas palielinājušās par 8%, kopējā nodarbinātība palielinājusies par 1,3%, uzņēmumos nodokļu nomaksa pieaugusi par 7%, peļņa palielinājusies par 22%, bet uzņēmumi, kas strādā bez zaudējumiem, ir 71%, savukārt 60% uzņēmumiem pērn bija apgrozījuma pieaugums.

Tajā pašā laikā Rožkalns atzīst, ka skarbi ir uzņēmējdarbības attīstības salīdzinošie rādītāji - apgrozījums samazinājies par 1%, darbinieku skaits par 1,5%, Eiropas fondu līdzfinansējums par 40%, ārvalstu investīciju apjoms rūk, eksports uz kaimiņvalstu tirgiem samazinās. Šīs tendences, pēc ekspertu vērtējuma, saglabājas arī 2016.gadā.

Nacionālās informācijas aģentūras LETA galvenais redaktors Pēteris Zirnis stāstīja, ka papildus "Firmas.lv" apkoptajiem datiem "Latvijas biznesa gada pārskatā 2016" iespējams iepazīties ar vairāk nekā 100 asociāciju un vadošo uzņēmumu ekspertu komentāriem par aizvadīto gadu un 2016.gada tendencēm.

"Uzņēmēji piesardzīgi prognozē izaugsmes rādītājus. Optimistiskā versija paredz, ka 2016.gadā izdosies strādāt pagājušā gada līmenī vai arī rādītāji uzlabosies minimāli. Starp optimistiskākajām nozarēm var minēt finanšu sektoru, tirdzniecību, informācijas tehnoloģijas, telekomunikācijas u.c.," komentēja LETA galvenais redaktors.

Savukārt Ārvalstu investoru padomes Latvijā (ĀIPL) izpilddirektors Ģirts Greiškalns norādīja, ka "Latvijas biznesa gada pārskatā 2016" ir apskatāmi reāli uzņēmējdarbības rādītāji bez interpretācijas un pieņēmumiem. "Izdevumā var redzēt, kāds bijis 2015.gads, kādas izmaiņas notikušas. Diemžēl piepildījusies sliktākā prognoze, ka kopējais uzņēmumu apgrozījums ir samazinājies," teica Greiškalns.

Tajā pašā laikā ĀIPL izpilddirektors informēja, ka pērn virknei ārvalstu investoru uzņēmumu apgrozījums ir audzis, audzis arī nomaksāto nodokļu apmērs, kas liecinot, ka pērn cīņa ar ēnu ekonomiku ir noritējusi veiksmīgi.

"Latvijas biznesa gada pārskats" ir apjomīgākais Latvijas tautsaimniecības apskats, kurā tiek izvērtēti uzņēmumu darbības rādītāji pēc gada pārskatu datiem, un tas aptver uzņēmumus, kas nodrošina 98% no kopējā neto apgrozījuma.

Pētījumā ir apskatīti topa uzņēmumi vairāk nekā 60 nozarēs un dažādos griezumos - pēc apgrozījuma, peļņas, darbinieku skaita, reģionu attīstības, piesaistītajām investīcijām u.c. rādītājiem. Tajā sniegti profesionālo asociāciju un nozares speciālistu viedokļi par aizvadītā gada rezultātiem un nākotnes prognozes.