Apdrošinātājs: Pērn saņemti 245 atlīdzību pieteikumi par uguns nelaimēm mājokļos
Kā pilsētas informācijas portālu tīklu Pilseta24.lv informēja apdrošināšanas aģentūrā, nesen BALTA pilnībā atjaunoja mājokļus divām klientēm, kurām pērn martā nodega privātmājas, kopā radot zaudējumus 167 230,77 eiro apmērā.
Kā liecina BALTA dati, apdrošinātājs ik gadu saņem vidēji 270 pieteikumu par pilnībā vai daļēji nodegušiem mājokļiem. Pēdējo trīs gadu laikā ugunsgrēki mājokļos izcēlušies sadzīvisku negadījumu, īssavienojumu, dūmvadu vai apkures sistēmas negadījumu dēļ. Analizējot ugunsgrēku izcelšanās cēloņus konkrētāk, var secināt, ka nereti ugunsgrēki mājokļos izceļas neuzraudzītu sveču dēļ, kas mēdz aizdedzināt aizkarus, galdu vai Ziemassvētku eglītes, tāpat šādi nelaimes gadījumi mēdz rasties miskastes aizdegšanās gadījumā vai, smēķējot iekštelpās. Tomēr lielākoties ugunsgrēki mājokļos rodas tādu iemeslu dēļ, kurus iedzīvotāji nevar ietekmēt un paredzēt, piemēram, dažādu elektronisko iekārtu vai elektrības vadu aizdegšanās īssavienojuma rezultātā, kā arī skursteņa vai krāsns uzkaršanas un aizdegšanās gadījumos.
Tā, piemēram, apdrošinātāja nesenā pieredzē ir divi ļoti smagi gadījumi, kad elektroinstalācijas un tai pieslēgto iekārtu bojājumu dēļ izcēlās ugunsgrēki, pilnībā izpostot divus mājokļus Salacgrīvas un Limbažu novados. Abos nelaimes gadījumos uguns nopostīja Līvānu tipa kokskaidu paneļu dzīvojamās ēkas. Šādas konstrukcijas ēkas diemžēl nodeg lielā ātrumā, līdz ar to tās ir īpaši grūti un teju neiespējami ugunsgrēka laikā glābt, tādēļ visbiežāk nodegušos mājokļus nākas pilnība atjaunot un pārbūvēt no jauna.
"Ugunsgrēki vienmēr rada milzīgus postījumus un līdz ar to arī materiālus un finansiālus zaudējumus to īpašniekiem. Katrs ugunsgrēka gadījums ir atšķirīgs - tā cēlonis, nodarītie zaudējumi, kā arī klienta situācija. Tieši tādēļ BALTA īpašuma zaudējuma novērtēšanas eksperti vienmēr operatīvi ierodas negadījuma vietā, lai veiktu izmeklēšanu, noteiktu īpašuma zaudējumus un aprēķinātu atlīdzības apmēru, ko piešķirt klientam, lai būtu vieglāk tikt pāri negadījuma radītajām sekām. Arī šie gadījumi nebija izņēmumi - abos gadījumos operatīvi tika saplānoti mājokļa atjaunošanas darbi – demontēti un utilizēti ēkas gruveši, izmaksāta atlīdzība par mantas zaudējumiem, apmaksāti hipotekārie kredīti un nolīgti būvniecības uzņēmumi, kuri pilnībā atjaunoja privātmājas, kā arī vienā no gadījumiem tika apmaksāta mājvietas īre, kamēr pastāvīgā dzīvesvieta tika atjaunota," norāda BALTA atlīdzību direktors Ingus Savickis.
Kā norāda Limbažu novadā nodegušās mājas īpašniece Inese Motte, lai gan šis nelaimes gadījums sagādājis ļoti negatīvas emocijas, apdrošinātāji ar savu atbalstu un operatīvo darbu atviegloja šo nepatīkamo situāciju, sniedzot savu palīdzīgo roku. "Apdrošinātāji nekavējoties pēc ugunsnelaimes izskatīja apdrošināšanas pieteikumu un pieņēma lēmumu finansēt ēkas atjaunošanu. Ēkas atjaunošanas darbi norisinājās savlaicīgi, BALTA veica visus būvniecībai nepieciešamos maksājumus bez aizkavēšanās, un tas nodrošināja nepārtrauktu darbu norisi," – tā I. Motte. Arī Salacgrīvas novadā nodegušās ēkas īpašniece Jūlija Rihaļska norāda, ka tieši apdrošinātāja pretimnākšana un sapratne pēc ugunsnelaimes ir tas, ko viņa šajā nepatīkamajā situācijā visaugstāk ir novērtējusi BALTA darbā. Tāpat J.Rihaļska norāda, ka ļoti apmierināta ir bijusi arī ar izmaksāto atlīdzību par ugunsgrēkā zaudētajām iedzīves mantām, kā arī operatīvo mājokļa atjaunošanu.