Banner 980x90

Aptauja: Gadu gaitā sabiedrības attieksme pret seksuālajām minoritātēm nav mainījusies

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Lielākoties gadu gaitā sabiedrības attieksme pret seksuālajām minoritātēm nav mainījusies un joprojām cilvēki ir gatavi paust krasi negatīvu attieksmi, uzzinot, ka kolēģis vai ģimenes loceklis ir homoseksuāls, pirmdien preses konferencē informēja lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu (LGBT) un viņu draugu apvienības "Mozaīka" valdes priekšsēdētāja Kristīne Garina.

Pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka 48% respondentu, uzzinot, ka kāds no kolēģiem ir homoseksuāls, attiecības ar šo kolēģi neietekmētu. To, ka ar šo kolēģi, visticamāk, mazāk kontaktētos, bet neiesaistītos nekādās aktivitātēs ne par, ne pret viņu, pauduši 27% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, bet 5% respondentu atzīst, ka apspriestu situāciju ar kolēģiem un varētu iesaistīties arī kādās aktivitātēs pret viņu.

Savukārt 4% šādu kolēģi atbalstītu un vajadzības gadījumā aizstāvētu, kā arī tikpat daudz respondentu censtos panākt, lai šo kolēģi atlaiž vai arī viņš pats aiziet no darba.

Kopš 2009.gada nedaudz palielinājies to respondentu īpatsvars, kuri atzīst, ka viņu attieksme nemainītos, ja uzzinātu, ka kolēģis ir homoseksuāls.

Aicināti atbildēt uz jautājumu, ar ko respondenti nevēlētos dzīvot kaimiņos, visbiežāk - 86% - aptaujātie Latvijas iedzīvotāji par nevēlamu grupu atzina narkomānus. Blakus bijušajiem cietumniekiem nevēlētos dzīvot 70%, bēgļiem - 55%, musulmaņiem - 53%, bet čigāniem - 52% respondentu. Savukārt seksuālām minoritātēm kaimiņos blakus nevēlētos dzīvot 37% aptaujāto. Salīdzinoši retāk negatīva attieksme pausta pret krieviem, māksliniekiem (3%), ģimenēm ar maziem bērniem, veciem cilvēkiem un invalīdiem.

Garina akcentēja, ka, aktualizējoties jautājumam par patvēruma meklētāju uzņemšanu, nevēlamo kaimiņu vidū parādījušies bēgļi un musulmaņi, kā rezultātā seksuālās minoritātes ir pavirzījušās nevēlamo kaimiņu topā uz leju. "Tomēr satraucoši, ka sabiedrībā valda nepatika pret jebko. Tas nozīmē, ka arī paši respondenti iekļaujas kādā no kaimiņos negribētajām grupām," sacīja "Mozaīkas" valdes priekšsēdētāja.

Lai arī aptauja liecina, ka nelieli uzlabojumi sabiedrības attieksmē pret seksuālajām minoritātēm ir vērojami, tomēr joprojām tā nav pietiekama.

Garina minēja, ka sabiedrības attieksmi pret seksuālajām minoritātēm veido arī politiķi un viņu pieņemtie likumi. "Ja politiķi un Tieslietu ministrija uzskata, ka nav vajadzīgs atbalstīt viendzimuma partnerattiecības, tad tas arī dod iemeslu sabiedrībai šādus cilvēkus noniecināt," piebilda "Mozaīkas" valdes priekšsēdētāja.

Aptauja parāda, ka iecietīgākas pret seksuālajām minoritātēm ir sievietes, jaunieši vecumā no 15 līdz 23 gadiem, kā arī respondenti ar augstāko izglītību, savukārt visneiecietīgāk noskaņoti ir vīrieši vecumā virs 55 gadiem ar pamatizglītību.

Aptauju pētījumu centrs SKDS veica šā gada novembrī, aptaujājot 1052 respondentus vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

Lai izglītotu sabiedrību, LGBT un viņu draugu apvienība "Mozaīka" arī nākamajā gadā turpinās īstenot dažādus pasākumus, tajā skaitā turpinās diskusiju par Kopdzīves likuma nepieciešamību, naida noziegumu regulējuma uzlabošanu, HIV profilaksi un HIV inficētu personu integrāciju sabiedrībā un citiem aktuāliem jautājumiem.

Nākamgad LGBT un viņu draugu apvienība "Mozaīka" svinēs savu desmit gadu jubileju.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)