Banner 980x90

Bonsai kopšanas māksla un nesteidzīga atpūta tepat Latvijā – Bonsai parkā Inčukalnā

Inčukalna pagasta Krustiņos – netālu no Vidzemes šosejas un kādreiz tik populārās ēdināšanas vietas “Sēnīte” – atrodas visai neparasta vieta, proti, bonsai parks, kas ir vienīgais tāds Latvijā. Bonsai dārza īpašnieki un dibinātāji ir Inga un Valdis Valteri, kuri pirmos miniatūros bonsai kociņus iegādājušies jau 2006. gadā. Bonsai parku var apskatīt jebkurš interesents, bet tikai ar iepriekšēju pieteikšanos.

Bonsai māksla

Bonsai nav īpaša suga, jo to idejiski ir iespējams izveidot no jebkura koka. Bonsai ir tradicionālās ķīniešu mākslas penjinga jeb penzai japāņu versija. Atšķirībā no penzai, kur tiek izmantotas tradicionālās tehnikas, lai mazos podiņos izveidotu veselas dabas ainavas, kas atdarina reālās dzīves ainavu varenību un formu, japāņu miniatūrais kociņš vai krūms tiek veidots kā miniatūra kopija liela izmēra kokiem.

Tanu dinastijas laikā (618. līdz 907. gads) ar šo mākslu tika iepazīstināta arī Japāna. Gadsimtu gaitā tradīcija iesakņojusies, un nu Japāņu kultūrā bonsai kociņu audzēšana ir meditatīvs process, kas tiek nodots no paaudzes paaudzei.

Kā bonsai parks tapis?

Inčukalna novada Krustiņos Valdis un Inga Valteri jau vairāk nekā desmit gadus veido bonsai parku "Baltic Bonsai Park". Ideja par savu vietu, kur iekopt šādu specifisku dārzu, radusies Valdim pēc ceļojuma pa Ķīnu, kur viņš smēlās iedvesmu pēc Ķīnas tradīcijām veidotajos dārzos. Pārsvarā ģimenes veidotajā parkā aug Ķīnas kadiķi un pieclapu priedes, arī Latvijas parastā priede un atsevišķi lapu koki; ir bonsai kociņi, kas atceļojuši no Japānas, Polijas, Vācijas.

Pirmie miniatūrie bonsai kociņi tika iegādāti jau 2006. gadā, un sākotnēji tā bijusi vien vēlme pašiem radīt un baudīt šo skaistumu, bet tagad blakus parkam izveidots arī strauts un dīķis ar koi karpām, ierīkots ūdenskritums, uzcelts Japānas noskaņu iedvesmots koka paviljons, veidots pēc pašu saimnieku skicēm. Ēkā atrodas tējnīca, muzejs un pirts, regulāri notiek radošās darbnīcas.

Ne tikai apskatīt, bet arī mācīties

 

Bonsai parka apmeklētājiem tiek dota iespēja ne tikai apskatīt krāšņo dārzu un baudīt meditatīvu atpūtu un mieru, bet arī piedalīties filigrānā Japānas tējas ceremonijā, ko vada meitene no Japānas, kuras vecmāmiņa, savukārt, ir tējas ceremonijas meistare.

Tāpat bonsai interesentiem laiku pa laikam tiek organizētas apmācības, kurās ar savām zināšanām dalās gan pats parka saimnieks Valdis, gan īpaši tiek uzaicināti bonsai meistari no citām valstīm.

Tiek organizētas meistarklases, ļaujot katram pašam iemēģināt roku miniatūro kociņu veidošanā, turklāt turpat ir iespēja iegādāties gan kociņus, gan visu nepieciešamo to kopšanai, lai sāktu nodarboties ar bonsai veidošanu un kopšanu. Galvenais ir saprast, ka bonsai kociņi aug lēni, tādēļ to aprūpēšanā nepieciešama pacietība, rūpes un atbildība.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)