Banner 980x90

"Delna": Streļčenoks nevar būt KNAB vadītājs

Pašreizējais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks nevar būt šīs iestādes vadītājs, veicot Streļčenoka novērtējumu, secināja "Sabiedrība par atklātību "Delna".

"Delnas" direktors Gundars Jankovs aģentūrai LETA atklāja, ka Streļčenokam nepiemīt autoritāte, kā arī izteiktas vadītāja prasmes, kā rezultātā viņš nespēj kļūt par komandas līderi. Šo apstākļu dēļ KNAB veidojas iekšēji konflikti, norādīja Jankovs.

Tāpat Streļčenoks vairāk pievēršas sīkumiem, nevis lieliem un globāliem pretkorupcijas jautājumiem, ko no viņa sagaida valsts, uzsvēra "Delnas" vadītājs. KNAB priekšnieks velta pastiprinātu uzmanību biroja administratīvajiem jautājumiem - telpām, darbinieku komandējumiem. Šis, protams, ir svarīgs darbības lauks, uzsvēra Jankovs, tomēr no Streļčenoka puses darbi, kas nepieciešami korupcijas novēršanai valsts līmenī, tiek veikti visai maz.

"Streļčenokam jābūt pretkorupcijas līderim valstī, jāsniedz iniciatīvas par to, kā uzlabot situāciju valstī, tomēr tas nav novērots," sacīja Jankovs. Visbiežāk Streļčenoks publiski stāsta par statistiskiem rādītājiem, kas saistās ar KNAB darbu, piebilda Jankovs.

Ja tiks lemts par Streļčenoka atbrīvošanu no amata, politikas veidotājiem valstiskā līmenī jāspēj saprast, kā rīkoties tālāk, pārliecināts Jankovs. Viņš uzsvēra, ka pie pašreizējās sistēmas diez vai būs iespējams atrast jaunu kompetentu vadītāju. Proti, sākotnēji būtu jāpārskata KNAB vadītāja ievēlēšanas procedūra, sacīja "Delnas" direktors.

Tomēr gadījumā, ja Streļčenoks amatā paliks, valdībai ar premjerministri Laimdotu Straujumu (V) priekšgalā viņam būtu jāizvirza konkrēti uzdevumi, kas būtu jāveic KNAB vadītājam, uzskata Jankovs. Līdz šim šādi uzstādījumi neesot izvirzīti - to nav darījusi ne Straujuma, ne bijušais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).

"Ja nav uzdevumu, tad nav ko vērtēt," pauda Jankovs.

Patlaban Streļčenoks var interpretēt normatīvos aktus, nevis pildīt globālus uzdevumus korupcijas novēršanas jomā, kam vajadzētu pievērst savu uzmanību, vērtēja "Delnas" direktors.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja amatpersonu un darbinieku arodbiedrība savu vērtējumu ir iesniegusi, taču, ņemot vērā, ka Streļčenoka vērtēšanu vēl nav sākusi komisija, tad arodbiedrība no publiskiem komentāriem pagaidām atturas. "Esam snieguši savu vērtējumu par visām septiņām kompetencēm," aģentūrai LETA uzsvēra arodbiedrībā.

Arodbiedrība gan iepriekš ir vairākkārt publiski kritizējusi Streļčenoka rīcību.

Cits Streļčenoka vērtētājs - Latvijas Juristu apvienība - KNAB priekšnieka darbu vērtē pozitīvi, aģentūrai iepriekš LETA atzina apvienības valdes priekšsēdētājs Rihards Bunka.

Ņemot vērā to, ka KNAB vēl nav saņēmis pamatojumu "Delnas" šorīt publiski paustajam viedoklim, KNAB priekšnieks uzskata, ka ir pāragri secināt, vai sniegtais viedoklis ir objektīvs un vispusīgs, aģentūru LETA informēja KNAB sekretariāta vadītāja Māra Priedīte.

Priedīte uzsvēra, ka Streļčenoka un KNAB darbu pērn atzinīgi esot novērtējušas vairākas sadarbības iestādes, tostarp starptautiskās institūcijas.

Pilseta24.lv jau vēstīja, ka Straujuma ir izdevusi rīkojumu par KNAB priekšnieka Streļčenoka darba izpildes novērtēšanas komisijas izveidi. Viņa rīkojumā noteikusi, ka komisijai, veicot Streļčenoka kompetenču novērtēšanu, jāņem vērā paplašinātajai (360 grādu) novērtēšanai deleģēto Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja amatpersonu un darbinieku arodbiedrības, biedrības "Sabiedrība par atklātību - Delna" un Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes pārstāvju viedokļi.

Savukārt Streļčenokam līdz šā gada 24.martam ir jāiesniedz aizpildīta darba izpildes novērtēšanas veidlapa valsts informācijas sistēmā "Novērtēšanas elektroniskās veidlapas informācijas sistēma".

Par savu lēmumu veidot izvērtēšanas komisiju Straujuma paziņoja šogad 5.janvārī, pēc tikšanās ar ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru. Skaidrojot šādu lēmumu, viņa uzsvēra, ka KNAB iesaistīšanās vairākos tiesvedības procesos nav uzskatāma par labas pārvaldības praksi, turklāt ir pagājis jau vairāk nekā gads kopš iepriekšējā novērtējuma veikšanas.

Valdošās koalīcijas partneru starpā pagaidām nav vienprātības jautājumā par Streļčenoka atbilstību amatam.

Streļčenoka darba novērtējumu nevalstisko organizāciju (NVO) sektors premjerministrei iesniedz šodien, 20.martā. NVO Streļčenoku vērtē atbilstoši septiņām kompetencēm, tostarp ētiku, personālvadību un stratēģisko vadību.

Lai gan sākotnēji bija paredzēts, ka izvērtējumā piedalīsies arī sabiedriskās politikas centrs "Providus", centra pētnieks Valts Kalniņš aģentūrai LETA apliecināja, ka izvērtējumā nepiedalījās. Šāds lēmums pieņemts, jo organizācija nevar sniegt Streļčenoka vērtējumu pēc visiem sistēmiskā izvērtēšanā noteiktajiem kritērijiem. Tomēr Kalniņš norādīja, ka gadījumā, ja būs nepieciešams papildu vērtējums, "Providus" ir gatavs to piedāvāt.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)