Banner 980x90

Iesācēja ceļvedis: pirmā siltumnīca un svarīgākā dārza tehnika

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Ja tu vēlies sākt audzēt augus un iegūt bagātīgu ražu, pirmās siltumnīcas iegāde būs pareizais solis, kas paplašinās tavas iespējas. Šajā ceļvedī atradīsi visu nepieciešamo informāciju, kas palīdzēs izvēlēties piemērotu siltumnīcu un atvieglos tavu izvēli.

1. solis – izvēlies vietu savā dārzā

Izvēloties vietu siltumnīcai, pirmais un svarīgākais kritērijs ir saules gaismas pieejamība, jo vairumam augu nepieciešamas vismaz 6–8 stundas tiešas saules gaismas dienā labākai augšanai. Tāpat jāņem vērā aizsardzība pret spēcīgu vēju, kas var bojāt siltumnīcas konstrukciju un pazemināt temperatūru iekšpusē, tādēļ novietojums netālu no koku vai ēku aizsega var būt ieguvums.

Ūdens pieejamība ir trešais būtiskais faktors, jo regulāra un ērta laistīšana ir nepieciešama jebkurai siltumnīcai, tāpēc izvēlies vietu, kur viegli piekļūt ūdens avotam.

2. solis – iegādājies siltumnīcu, kas piemērota tev

1. Novērtē savas vajadzības un dārza platību

Izvēloties savu pirmo siltumnīcu, ir būtiski rūpīgi izvērtēt savas vajadzības un dārza platību, jo iesācējiem bieži pietiek ar mazāku siltumnīcas modeli, kurā praktizēt un gūt pirmo pieredzi.

2. Izvēlies vienkārši uzstādāmu konstrukciju

Mūsdienās pieejamas viegli montējamas siltumnīcas no polikarbonāta, kas ir izturīgākas par stikla konstrukcijām un ideāli piemērotas iesācējiem, jo tās var uzstādīt pat bez profesionāļu palīdzības, sekojot pievienotajai instrukcijai.

3. Precīzi izmēri plānoto vietu

Pirms iegādes izmēri plānoto laukumu un atstāj pietiekami daudz vietas gan ap siltumnīcu, gan tās iekšpusē, lai ērti varētu pārvietoties starp augiem un piekļūt visām nepieciešamajām vietām.

4. Sāc vienkārši un audz ar pieredzi

Iesācējiem ieteicams sākt ar vienkāršāku un izmaksu ziņā pieejamāku variantu, jo ar laiku, uzkrājot pieredzi, vienmēr var pāriet uz lielāku vai tehnoloģiski attīstītāku siltumnīcas modeli.

3. solis – uzturi siltumnīcu funkcionālu un drošu

Lai uzturētu siltumnīcu kārtībā, regulāra ventilācija ir pats svarīgākais faktors, kas palīdz novērst pārmērīgu mitrumu un kondensāta veidošanos, tāpēc pārliecinies, ka siltumnīcā ir vismaz divas ventilācijas lūkas – viena jumtā un otra sānos. Kondensāta un pelējuma veidošanos var efektīvi samazināt, uzstādot automātiskos lūku atvērējus, kas reaģē uz temperatūras izmaiņām un nodrošina pastāvīgu gaisa cirkulāciju pat tavā prombūtnē.

Praktisks plauktu un paliktņu izvietojums ne tikai maksimāli izmanto pieejamo telpu, bet arī uzlabo gaisa cirkulāciju ap augiem, tādējādi samazinot slimību risku un padarot darbu siltumnīcā ērtāku.

Siltumnīcas tīrība ir būtiska veselīgai augu augšanai, tāpēc vismaz divas reizes gadā – pavasarī pirms stādīšanas sezonas un rudenī pēc ražas novākšanas – rūpīgi iztīri visu siltumnīcu.

4. solis – sāc ar vienkāršākajiem augiem

Pirmajā siltumnīcas dārzkopības gadā svarīgi izvēlēties augus, kas ir vienkārši kopjami un ātri augoši. Tas palīdz iegūt pārliecību, apgūt pamatus un iemīlēt šo nodarbi jau no paša sākuma.

  • Tomāti – ir viens no pateicīgākajiem augiem siltumnīcai. Tie sniedz salīdzinoši ātru ražu un ļauj viegli sekot līdzi augšanas procesam. Šis rezultāts motivē turpināt un iedrošina eksperimentēt arī turpmāk.
  • Salāti – dažādi lapu salāti izaug ļoti ātri – jau pēc 3–4 nedēļām vari plūkt pirmās lapas. Tos iespējams sēt pakāpeniski, tā nodrošinot svaigu papildinājumu ikdienas maltītēm visa pavasara un vasaras garumā.
  • Garšaugi – baziliks, pētersīļi un dilles ir ne tikai garšīgi, bet arī vienkārši kopjami. Tie ātri sadīgst un piešķir ēdieniem svaiguma salūtu, vienlaikus radot prieku par paša izaudzēto.

Izvēloties šos vienkāršos augus, vari veiksmīgi uzsākt augu audzēšanu siltumnīcā. Tie ļauj iepazīt mikroklimata ietekmi un veido drošu pamatu, uz kura vēlāk jau varēs audzēt arī sarežģītākus augus ar lielākām prasībām.

5. solis – dārza tehnika bez kuras neiztikt

Izvēloties dārza tehniku, svarīgi iegādāties pamata instrumentus, kas kalpos ilgstoši un būs universāli pielietojami – kvalitatīva lāpsta, grābeklis, dārza dakša un lejkanna ir absolūtais minimums, ar ko sākt. Mazākiem darbiem siltumnīcā nepieciešami rīki kā rokas kultivators augsnes irdināšanai starp stādiem, kā arī asu dārza šķēru komplekts augu apgriešanai un ražas novākšanai.

Izvēloties dārza instrumentus, pievērs uzmanību ergonomikai. Iesācējam nav nepieciešami visi tirgū pieejamie rīki uzreiz – labāk sākt ar pamata komplektu un pakāpeniski paplašināt savu arsenālu, atbilstoši konkrētajām vajadzībām un audzējamo kultūru specifikai, tā izvairīsies no liekiem tēriņiem un instrumentiem, kas tā arī paliks neizmantoti.

Tava zaļā telpa: vieta mieram un augu augšanai

Siltumnīca ir ne tikai vieta, kur audzēt augus, bet arī personīgā oāze, kur rast mieru no ikdienas steigas un piepildīt dvēseli ar gandarījumu, redzot, kā no sēkliņas izaug augs, kas vēlāk rotā tavu galdu ar pašaudzētu ražu. Siltumnīcā pavadītais laiks rūpējoties par augiem, mazina stresu, uzlabo garastāvokli un palielina kopējo apmierinātību ar dzīvi.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)