Banner 980x90

Jaunlaicenes muižas ēku komplekss – reiz viens no skaistākajiem Vidzemē

Dāvis Kļaviņš/flickr.com
Dāvis Kļaviņš/flickr.com
Jaunlaicenes muižas apbūves pirmsākumi datējami jau ar 18. gadsimtu, un līdz mūsdienām no 33 ēkām saglabājusies daļa, kopskaitā 16: pārvaldnieka māja, daļēji kungu māja, saimniecības ēkas, stallis, klēts, un baronu kapliča, un citas. Jaunlaicenes muiža reiz bijusi viena no visskaistākajām lauku muižām Vidzemē. Muižas kungu māja projektēta un tapusi 1789. gadā baroniem fon Volfiem.

Vēsture

Dāvis Kļaviņš/flickr.comDāvis Kļaviņš/flickr.com

Jaunlaicene muiža savulaik bijusi viena no skaistākajām lauku muižām visā Vidzemē, no tās izaudzis arī baronu fon Volfu dzimtas Vidzemes atzars. Muižas apbūves komplekss veidots 18. gadsimtā: 1789. gadā tapusi divstāvu kungu māja ar abās pusēs esošām kolonādēm pēc Vāczemnieka projekta, ar muižas līdzekļiem, no laukakmeņiem un vietēja ražojuma ķieģeļiem.

Vienam no Volfiem ģimenē auguši vairāki dēli, un katram no tiem tika nopirkta sava muiža:  Ziemera, Vecgulbenes, Lāsberģa, Jaunrozes, Litenes un Stāmerienas. Tādējādi gandrīz visa Ziemeļaustrumu Vidzeme savulaik piederējusi fon Volfiem.

Jaunlaicenes pils būvniecības laikā barons iepretim pils logiem esot veidojis "gabaliņu pilsētas", proti, kompleksa ēkas bija speciāli izkārtotas tā, lai atgādinātu pilsētas ainavu. Kungu māja lepojusies ne tikai ar skaistu arhitektūru vien – tajā bijušas podiņu krāsnis, daudz gleznu un skaistas mēbeles.

Muižas kungu māja diemžēl 20. gadsimta 30. gados tika nojaukta un no tās mūsdienās saglabājušās vien nelielās sānu piebūves. No vietas, kur greznais nams atradies, iespējams pārraudzīt pils dambi, apbūves kompleksa ēkas ēkas un pat dažu kilometru attālumā esošo Opekalna baznīcu.

Mūsdienās muižkunga namā iekārtots muižas muzejs, kura pamatekspozīcijā apkopoti plaši vēstures materiāli, kas saistīti ar baronu fon Volfu dzimtu, Opekalna draudzi un Jaunlaicenes muižas vēsturi, arī fotogrāfijas, kurās attēlota kādreizējo laiku godība; muzejā izvietots kādreizējās kungu mājas makets.

Fon Volfu dzimtas kapliča

Lai gan kapi iesvētīti jau 1814. gadā, pēc tam, kad Johans Gotlībs fon Volfs bija panācis Vidzemes konsistorijas atļauju ierīkot jaunu ģimenes kapsētu, kapliča tapusi dažas desmitgades vēlāk. Kapliča ar Volfu dzimtas ģerboni virs tās durvīm tapusi apmēram no 1859. līdz 1865. gadam, un ir vienīgā baronu fon Volfu dzimtas kapsēta Vidzemē. Mūsdienās to iecerēts atjaunot un saglabāt.

Muižas parka teritorija

Dāvis Kļaviņš/flickr.comDāvis Kļaviņš/flickr.com

Muižas kompleksā ietilpst gleznains parks ar dīķiem, palielu ezeru – Pils dambi – un vairāk nekā 20 svešzemju koku un krūmu sugām. Dārzā, kas pleties apkārt kungu mājai, auguši neskaitāmi vīnogu un rožu stādi, bijušas izvietotas arī strūklakas. Tieši netālu no ezera krastiem reiz atradusies kungu māja; ūdenī ir 18. gadsimtā mākslīgi veidota saliņa, ko it kā esot projektējis muižas barons un inženieris Jozefs fon Volfs kā dāvanu savai sievai. Savulaik uz saliņu devušies ar prāmi, taču vēlāk uzcelts tiltiņš, kas tur atrodas vēl joprojām.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)