Krievija Eiropas politiķu "melno sarakstu" izveidojusi vairāk nekā pirms gada
Krievija Eiropas politiķu "melno sarakstu" izveidojusi vairāk nekā pirms gada, bet tas bijis slepens, lai pasargātu tajā iekļauto indivīdu "personiskos datus", pirmdien, 1.jūnijā, paziņoja Krievijas ārlietu ministra vietnieks Aleksejs Meškovs, paužot neapmierinātību ar informācijas nopludināšanu medijiem.Amatpersona atzina, ka Krievijas saraksts izveidots pirms vairāk nekā gada, reaģējot uz Eiropas Savienības (ES) sankcijām pret Krievijas pilsoņiem.
Tajā pašā laikā Krievijas saraksta slepenību Meškovs attaisnoja ar nepieciešamību "aizsargāt tajā iekļauto cilvēku personas datus".
Meškovs sacīja, ka saraksts iesniegts pēc "Eiropas partneru vairākkārtējiem lūgumiem visa gada garumā", apgalvojot, ka ikvienai sarakstā iekļautajai personai bija tiesības jebkurā brīdī vērsties Krievijas vēstniecībā savā valstī, lai iegūtu šo informāciju.
Krievijas Ārlietu ministrija sacīja, ka saraksts "konfidenciāli iesniegts ES pārstāvniecībai Maskavā", lai tā informētu sarakstā iekļautās personas, tādā veidā "atvieglojot dzīvi visiem tiem, kas tajā iekļauti".
Meškovs uzstāja, ka "melnā saraksta" nodošana neesot politisks, bet gan tehnisks solis, norādot, ka no Krievijas puses saraksts vēl joprojām esot konfidenciāls.
Pēc Meškova sacītā, "visa atbildība pilnībā guļas uz mūsu Eiropas partneru sirdsapziņas".
"Esam dziļi vīlušies par mūsu Eiropas partneru rīcību. Protams, godprātība nav politiska īpašība, bet, kad cilvēki pārkāpj visas robežas, tas izraisa tikai vilšanos, jo kā gan var ticēt šādiem partneriem," paziņoja Meškovs.
Vienlaikus Krievijas Ārlietu ministrijas amatpersona arī apgalvoja, ka Krievijas saraksts esot "sagatavots ļoti rūpīgi. (..) Par katru kandidātu pieņemts atsevišķs lēmums ar konkrētu formulējumu, kāpēc šī persona tikusi iekļauta sarakstā".
Pēc Meškova vērtējuma, Rietumvalstu sankciju saraksti savukārt "veidoti voluntāri. (..) Daļa uzvārdu vienkārši ņemti no "dzeltenās preses" publikācijām".
Pilseta24.lv jau vēstīja, ka aizvadītajās dienās atklātībā nonācis Krievijas izveidotais saraksts ar 89 Eiropas politiķiem un aktīvistiem, kuriem liegts ieceļot Krievijā. Sarakstā iekļauti Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V), kā arī četri Latvijas deputāti Eiropas Parlamentā - Sandra Kalniete (V), Inese Vaidere (V), Artis Pabriks (V) un Roberts Zīle (NA).
Liela daļa no "melnajā sarakstā" iekļautajiem Eiropas politiķiem ir asi kritizējuši Kremli.
Krievija pērn februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš pagājušā gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.
Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, ES, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm. Uz sarakstu