Kursīšu pagastā noslēdzies projekts "No tautas pūra lādes"

Kursīšu pagastā noslēdzies gadu ilgais projekts "No tautas pūra lādes", kura laikā Kursīšu bibliotēka sadarbībā ar kultūras darba organizatori Kristīni Buku un Kursīšu pamatskolu, kā sadarbības partnerus piesaistot Kursīšu attīstības biedrību "KABata", rīkoja semināru "No tautas pūra lādes" un akcentēja gadskārtu svētku nozīmi, pilsētas informācijas portālu Saldus24.lv informēja Projekta "No tautas pūra lādes" vadītājs Mārtiņš Lagzdons.
Projekta mērķis bija popularizēt tradicionālo kultūru un kultūras mantojumu, organizējot folklorā balstītus gadskārtu svētkus Kursīšu pagastā, iepazīstinot pagasta iedzīvotājus ar Saldus un Brocēnu novadu folkloras daudzveidību, veicot materiālu apkopošanu par Kursīšu pagasta folkloru.
Projekta laikā noorganizēti seši gadskārtu svētki (Mārtiņi, Ziemas saulgrieži, Meteņi, Lieldienas, Vasaras saulgrieži, Miķeļi) sadarbībā ar Saldus un Brocēnu novadu folkloras kopām un ansambļiem Kursīšu pamatskolā un pagastā, sadarbībā ar pamatskolu un kultūras darba organizatori, noorganizēts seminārs par folkloras mācīšanu un veikta Kursīšu pagasta folkloras materiālu apzināšana un apkopošana.
Projekts tika realizēts no 2012.gada 1.novembra līdz 2013.gada 15.oktobrim. Tā kopējais finansējuma apjoms, kas tika iegūts no VKKF, bija 500 latu, biedrības no Saldus NVO atbalsta fonda piesaistītais papildus finansējums veidoja 150.76 latu.
Projekta ietvaros 2012.gada 9.novembrī Kursīšu pamatskolā notika pasākums "Mārtiņdiena, Mārtiņdiena visi bērni tevi gaida", kurā piedalījās folkloras kopa "Virza" no Brocēniem. Pasākuma laikā pie bērniem viesos ieradās budēļi – gailis, nāve, kaza, zaru sieva, lācis, čigāniete un citi budēļi. Kopīgi ar bērniem un skolotājiem tika dziedātas latviešu tautas dziesmas, iets rotaļās un dejots. Bērni bija sagatavojuši un skandēja mīklas un tautas dziesmas. Folkloras kopa iepazīstināja kursīšniekus ar Saldus un Brocēnu novada folkloras bagātībām, kopīgi dziedāja Kursīšos pierakstīto dziesmu "Aiz upītes kalniņā", kas ir kopas repertuārā. Projekta ietvaros bibliotēkas-informācijas centra pagalmā bija sanākuši Mārtiņdienas budēlīši, kuri izrādījās izstādē "Budēlīši sabraukuši". Budēlīšus veidoja Kursīšu pamatskolas skolēni, katra klase vienu masku. Bibliotēkas pagalmā bija apskatāmi - lapsa Kūmiņš, Mazais vīrs, Ragana, Meža vecītis, Taurenis, Pati nāve un Krāsainās sejas un Dzērve.
22.decembrī Kursīšu pagasta Jaunajā zālē notika Ziemassvētku ieskandināšanas pasākums "Pār kalniem, pār lejām Ziemassvētki nāk", kura ietvaros notika Rūķu tirdziņš un Ziemas saulgriežu ieskandināšana kopā ar folkloras kopu "Pampāļi". Pasākuma laikā varēja iegādāties dažādas dāvanas, ko sarūpējuši Kursīšu pagasta iedzīvotāji un tirgotāji no kaimiņu pagastiem – bišu produkciju, keramiku, pašdarinātas rotaslietas, kartiņas, grāmatas. Pasākuma noslēgumā ar dziesmām, dejām un rotaļām apmeklētājus priecēja čigāni no folkloras kopas "Pampāļi". Kopīgi ar čigāniem izlustējās, izdziedājās, iepazina Pampāļu folkloru un Saldus novadā pierakstītās dziesmas un rotaļas.
2013.gada 12.februārī uz lielā kalna Kursīšu pamatskolas 1. - 6. klases skolēni un pagasta iedzīvotāji pulcējās, lai svinētu Meteņdienu kopā ar folkloras kopu "Ruba" no Rubas pagasta. Bērni bija gatavojuši interesantus braucamrīkus un apģērbus (maskas). Folkloras kopas dalībnieki iepazīstināja ar Meteņdienas tradīcijām, dziesmām, ticējumiem un tās svinēšanu. Kopīgi dziedāja dziesmas un gāja rotaļās, mielojās ar Meteņdienas pīrāgu un siltu piparmētru tēju.
31.martā Kursīšu pagasta Jaunajā zālē pagasta iedzīvotāji pulcējās, lai svinētu Lieldienas kopā ar folkloras kopu "Virši" no Brocēnu novada Remtes pagasta. Kopīgi dziedāja dziesmas un gāja rotaļās, minēja mīklas, skaidroja ticējumus, sacentās olu ripināšanā, olu kaujās.
20.jūnijā bibliotēka sadarbībā ar kultūras darba organizatori rīkoja Jāņu ielīgošanu "Saule brauca pār kalniņu, Jāņu dienu svētīdama" kopā ar folkloras kopu "Medainis" no Saldus. Vairāk nekā 35 lieli un mazi kursīšnieki un viesi piedalījās svinīgā ugunskura iededzināšanā, kopīgi dziedāja dziesmas, gāja rotaļās, dancoja, lustējās un cienājās ar Jāņa tēva un mātes sagatavoto cienastu, kopīgi tika pavadīta saulīte. Līgotāji tika iepazīstināti ar Vasaras saulgriežu tradīcijām, svētku svinēšanu un mūspuses folkloras bagātībām.
Bet projekta aktivitātes noslēdzās 30.septembrī, kad Kursīšu pamatskolā notika projekta "No tautas pūra lādes" pēdējais gadskārtu svinēšanas pasākums "Miķeļdiena Kursīšu pamatskolā", kuru organizēja skola sadarbībā ar bibliotēku. Pasākuma laikā notika tirgošanās, lielāko dārzeņu svēršana, miklu minēšana, ticējumu un tautasdziesmu skandēšana, kā arī danči un rotaļas ar Pampāļu folkloras kopas "Pampāļi" piedalīšanos.
Izvērtējot gadskārtu svētku svinēšanas pasākumus un to norisi, projekta realizētāji secina, ka tie bija kupli apmeklēti (kopā vairāk kā 350 dalībnieku) un cilvēkiem radīja pozitīvas emocija un prieku par folkloru un tās daudzveidību, jo kopu repertuārs bija ļoti dažāds (rotaļas, mīklas, tautasdziesmas, danči, ticējumi), tas varbūt dažreiz atkārtojās, bet ne ļoti bieži. Līdz šim pagastā šāda veida pasākumi tik lielā apjomā nebija rīkoti un tas sekmēja sadarbību starp skolu, kultūras darba organizatori un bibliotēku.
Otrs projekta virziens bija semināra organizēšana par folkloras mācīšanu. Seminārs tika organizēts sadarbībā ar Kursīšu attīstības biedrību "KABata", kura piesaistīja papildus līdzekļus vēl divu lektoru apmaksai, no Saldus novada NVO atbalsta fonda 150.76 latu.
Seminārs "No tautas pūra lādes" notika 17.augustā Kursīšu bibliotēkā-informācijas centrā un kopā pulcēja vairāk nekā 20 Saldus novada iedzīvotājus – skolotājus (mājturības, sākumskolas, latviešu valodas un literatūras, mūzikas), mazpulku vadītājus, kultūras darbiniekus, bibliotekārus, dejotājus un interesentus, lielus un mazus. Seminārā piedalījās trīs lektori, savas jomas profesionāļi, kuri novadīja četras lekcijas nodarbības. Semināra laikā dalībnieki, varēja uzzināt par folkloras mācīšanu skolā, iepazīties ar dažādiem mūzikas instrumentiem, to pielietošanu, iepazīt un iegādāties folkloras mācīšanai noderīgu literatūru. Kopā ar lektoriem tika izveidota un pēc tam izdejota Lielvārdes josta un raksti. Nodarbību laikā varēja uzzināt par dejas un rotaļu nozīmi saskarsmē, gūt dažādas praktiskas iemaņas un idejas. Notika teorētiskas lekcijas un praktiska darbošanās, iemēģinot roku instrumentu spēlē, dejās, zīmju veidošanā. Kā atzina pasākuma apmeklētāji, tad diena bija izdevusies un iegūtās zināšanas noderēs, kā profesionālajā, tā personīgajā izaugsmē.
Projekta laikā tika veikta folkloras materiālu apkopošana par Kursīšu pagastu, kas pieejams drukātajos avotos, presē, internetā un Latviešu Folkloras krātuvē, J.Rozentāla Saldus Vēstures un mākslas muzejā. Veicot materiālu apkopošanu tika secināts, ka to ir ļoti daudz (it sevišķi LFK) nekā sākotnēji tika lēsts un ka to apkopošanai un materiāla izveidei bukletā vai grāmata nepietiek ar vienu gadu, tam ir nepieciešams ilgāks laika periods. Projekta gala rezultātā ir apkopots materiāls pat tautasdziesmām un teikām. Darbs pie materiālu apkopošanas, sistematizēšanas, pārrakstīšanas un iespējams izdošanas grāmatā turpināsies arī pēc projekta noslēguma.
Projekta laikā izvirzītie mērķi un uzdevumi ir sasniegti un realizēti - noorganizēti seši gadskārtu svētki; popularizēta novadu folkloras kopu darbība, folkloras daudzveidība un bagātība; veikta pieejamo folkloras materiālu apkopošana par Kursīšu pagastu; noorganizēts viens seminārs-nodarbība skolotājiem un interesentiem; sekmētas un uzlabotas zināšanas un iemaņas par folkloras pielietošanu mācību darbā; veicināta Kursīšu pagasta kultūras un izglītības iestāžu sadarbība; pilnveidota un attīstīta kultūrvide pagastā; savākta materiālu kopa ar Kursīšu pagastā pierakstīto folkloru.