Liepājā atvērs seno Karostas fotogrāfiju grāmatu
Vēstures pētnieks Juris Raķis apkopojis savu plašo Karostas fotogrāfiju kolekciju. Kā atcerējās Raķis, pirmo reizi Karostā nokļuvis vēl pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados un tā atstājusi neizdzēšamu iespaidu, kas arī pamudinājis vākt fotogrāfijas par Karostu, sākot no tās būvniecības vēl tālajā 19.gadsimtā.
Raķis uzsvēra, ka Liepājas Karosta ir gan militārais, gan kultūras mantojums. Tās ir laikmeta liecības, kādas nav pieejamas nekur citur, tā ir informācija un pieredze, kas vērtējam kā unikāla ne vien Latvijas, bet arī Eiropas mērogā.
Ideja par fotogrāfiju un informācijas apkopošanu grāmatā radusies pēc izstādes Liepājas muzejā pirms aptuveni pieciem gadiem. Tā piesaistījusi ne tikai kolekcionāru un vēstures pētnieku uzmanību, bet radījusi arī lielu interesi liepājnieku vidū, jo padomju gados, kad Karostā saimniekoja Padomju Savienības, vēlāk Krievijas Jūras kara, flote, tā bija slēgta teritorija un arī informācijas nebija - gan par to, kas tur notiek, gan par Karostas būvniecību un pastāvēšanu cariskās Krievijas laikā un vēlāk Latvijas brīvvalsts laikā līdz Otrajam pasaules karam.
Raķis uzsver, ka "Karostas albums" nebūs akadēmiska vēstures grāmata un tajā nebūs daudz ciparu un skaitļu. "Karostas albums" būs līdzīgs ģimenes albumam, kuru pašķirstīt un caur fotogrāfijām iepazīt laika periodu, kad Karosta bija tāda, kāda tā būvēta, kur nekas nav piebūvēts vai nojaukts.
Kopš 20.gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, kad padomju armija pameta Liepāju, Karosta pirmo reizi savas pastāvēšanas laikā ir pārtapusi par civilu teritoriju, kas pieejama visiem - ar savu savdabīgo arhitektūru, jūras plašumu, militārās vēstures stāstiem, padomju varas greizajiem atspulgiem un Karostas cietuma neparasto šarmu.
Uz sarakstu