Maijā Liepājā svinēs Līvas ciema svētkus
Tradicionālās kultūras mantojuma svētkos divus dienu garumā, 21. un 22.maijā, Liepājas promenādē pulcēsies mākslinieki un amatnieki, prasmīgas saimnieces un garšu meistari, mūziķi un dejotāji no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, ASV un Lielbritānijas. Līvas ciema svētku nosaukums radies par godu 763 gadiem, kopš pirmo reizi rakstītos avotos - 1253. gada 4.aprīlī izdotajā Ziemeļkurzemes dalīšanas dokumentā - minēta Līvas upe un Līvas ciems, no kura izaugusi Liepājas pilsēta.
Līvas ciema vārti svinētājiem būs atvērti sestdien, 21.maijā, no plkst.10.00 līdz 19.00 un svētdien, 22.maijā, no plkst.11.00 līdz 15.00.
Svētkus atklās krāšņi tērptu dalībnieku gājiens no Rožu laukuma līdz Liepājas promenādei. Viena no svētku norisēm būs Līvas tirgus, kurā piedalīsies teju 200 dalībnieki - gan jau zināmu, gan piedāvājuma klāstā jaunu, atšķirīgu un Liepājā vēl nebijušu izstrādājumu darinātāji. Priekšroka tika dota izcilas kvalitātes daiļamatniecībai, latviešu amatniecības tradīcijām un mākslinieciskai jaunradei, kas būs vērojamas arī radošās meistardarbnīcās. Lai bagātinātu priekšstatu par citu tautu lietišķās mākslas izpausmēm, Līvas tirgū aicināti piedalīties arī daži Lietuvas, Igaunijas un Polijas pārstāvji.
Svētku muzikālās programmas jeb tautas mūzikas svētku "Līvas upe" vadmotīvs šogad būs kokles visā to dažādībā, vēršot uzmanību uz etnogrāfiskajām koklēm tradicionālā skanējumā, koncertkoklēm un elektroakustiskajām koklēm laikmetīgos skaņdarbos. Uz trīs svētku skatuvēm muzicēs izcilākie latviešu tautas mūzikas žanra pārstāvji - koklētāja Laima Jansone un mūziķu apvienība "Tairi", vīru kopas "Vilki" un "Vilkači", postfolkloras grupas "Rikši" un "Dārdi", apvienības "Vētras saites" un "Māsas Dimantas", koklētāju ansambļi "Cantata" un "Grobiņa". Svētkos varēs dzirdēt arī citus individuālos izpildītājus un pašmāju kolektīvus "Vēlava", "Saknes", "Voļņica", "Atštaukas" u.c.
Īpašs notikums šogad svētku programmā būs kokles spēles meistarklases, kas norisināsies viesnīcas "Promenade Hotel" Hika zālē. Meistarklases vadīs un praktiskus kokles spēles pamatprincipus ierādīs gan muzikologs un komponists Valdis Muktupāvels, gan mūziķe Julgī Stalte. Savukārt kokļu izgatavošanas noslēpumus meistardarbnīcās atklās Latvijā labākie kokļu meistari.
Folkloras kopa "Skandinieki" svētkos uzstāsies ar grāmatas "Kokles dziesma dvēselei" prezentācijas koncertu, bet kultūras menedžmenta centra "Lauska" pārstāvji prezentēs jauno kokļu izdevumu, mūzikas albumu un grāmatiņu "Trejdeviņi koklētāji".
Līvas ciema svētku dejotāju programmā "Dzintara krasta ļaudis" piedalīsies teju 200 visu paaudžu dejotāju.
Spēļu sētā "Krāsu karuselis", sekojot meistara Aldoņa Baldiņa padomiem, varēs izmēģināt latviešu senās spēles - klimpiņu sišanu, cūku ganīšanu, koka vilciņu dīdīšanu un vēja propelleru laišanu pa vējam. Mūsdienās izplatītās galda spēles "Novuss" noslēpumus iepazīt piedāvās birojs un spēļu vieta "Novus S". Mākslinieku Ivetas un Reiņa Kuncīšu vadīti, bērni varēs radoši izpausties populārās latviešu multfilmas "Lupatiņi" tēlu izgatavošanas meistardarbnīcās. Svētku otrajā dienā būs iespēja jautri pavadīt laiku, kopā ar SIA "Kokmaizītes" spēļu meistariem spēlējot lielformāta dambreti, lielformāta spēli "Kartupelis", kā arī spēlēt viņu pašu izgatavotās galda spēles "Burtošanas čempionāts", "Latgaliešu domino", "Kurzemes vēja rati" un "Vidzemes atmiņas spēle".
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauniešu teātra studija piedāvās izrādi bērniem "Kur ir mana mamma?".
Dažādi ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji un garšu meistari aicinās uz pasākumu "Dzintara latvieši krogos sēž", kur varēs baudīt ierastos nacionālos ēdienus un dzērienus. Līvas ciema svētku īpašā garša būs kūpinājumi. Šogad svētku īpašais viesis būs šefpavārs Mārtiņš Sirmais ar savu komandu, kuri kulinārijas šovā atklās savdabīgas kūpinājumu garšas meistarstiķus.
Uz sarakstu