Mazdārziņu īpašniekiem šogad krietni mazāks pieejamo fungicīdu un insekticīdu klāsts
Kā aģentūru LETA informēja VAAD pārstāvji, pērn Eiropas Savienībā visiem augu aizsardzības līdzekļiem bija jāveic pārklasifikācija, jo tika noteikti stingrāki šo līdzekļu izvērtēšanas kritēriji. Iznākumā samazinājās preparātu skaits, ko drīkst iegādāties neprofesionālie lietotāji jeb dārziņu īpašnieki, kas Latvijas gadījumā definēti kā 3.reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzekļu lietotāji.
Minētie augu aizsardzības līdzekļi, ja tos lieto nepareizi - bez speciāla aizsargapģērba, ķīmiski izturīgiem cimdiem, speciāla respiratora un gumijas zābakiem -, var neatgriezeniski ietekmēt lietotāja veselību.
Piemēram, līdz šim populārie augu aizsardzības līdzekļi "Decis Mega", "Efektors", "Fastac", "Kestac" vairs nav pieejami 3.reģistrācijas klasē, jo tie klasificēti kā preparāti, kurus cilvēkam norijot, iznākums ir letāls.
Savukārt "Efektors" un "Fenix" atzīti kā kancerogēni, kas var izraisīt vēzi. Fungicīdi "Dithane NT", "Ridomil Gold" un "Topas" atzīti kā toksiski cilvēka reproduktīvajai sistēmai, proti, tie var negatīvi ietekmēt auglību un nodarīt kaitējumu nedzimušam bērnam.
Kā norādīja VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja Anitra Lestlande, mazdārziņu īpašniekiem tomēr nevajadzētu uztraukties, jo 3.reģistrācijas klasē joprojām ir reģistrēts samērā plašs augu aizsardzības līdzekļu klāsts.
"Patlaban reģistrā ir gan fungicīdi, gan insekticīdi, limacīdi, herbicīdi. Nevajadzētu aizmirst arī par dzīvos organismus saturošiem augu aizsardzības līdzekļiem, tie reģistrā ir 29 preparāti," sacīja Lestlande.
Tomēr piemājas dārzos, kas parasti nav lieli, priekšroka būtu dodama alternatīvām "neķīmiskām" kaitīgo organismu ierobežošanas metodēm.
"Ar profilaktiskiem pasākumiem ļoti labi var ierobežot gan slimības, gan kaitēkļus. Un tikai tad, kad tās jau izmantotas, bet kaitīgie organismi turpina apdraudēt ražu, var sākt domāt par augu aizsardzības līdzekļu lietošanu," norādīja eksperte.
Šobrīd Eiropas Savienības līmenī tiek intensīvi strādāts, lai radītu alternatīvas un veicinātu zema riska vielu pieejamību visiem dārzkopjiem un lauksaimniekiem.
Jau vēstīts - lai iegūtu profesionāla augu aizsardzības līdzekļu jeb 2.reģistrācijas klases lietotāja apliecību, nepieciešams apgūt piecu dienu apmācību kursu un nokārtot eksāmenu. Apmācības nodrošina komersanti visā Latvijas teritorijā, informācija par apmācībām pieejama VAAD mājas
Uz sarakstu