Banner 980x90

Pediatri: Gados jaunāko bērnu ēšanas paradumi rada riskus viņu attīstībai

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Gados jaunākie bērni vecumā no 1-3 gadiem burtiski tiek "iemesti" nepareizu uztura paradumu pasaulē, kas rada riskus viņu veselībai un normālai turpmākajai attīstībai, tā kampaņas "Mazais nav lielais" laikā secinājuši bērnu ārsti.

Pārlieku liels tauku un olbaltumvielu patēriņš apvienojumā ar mazkustīgu dzīvesveidu draud ar aptaukošanos, savukārt nesabalansēts uzturs un vērtīgo uzturvielu trūkums pazemina imunitāti un veicina bērnu biežāku slimošanu. Nepareizs uzturs veicina arī virkni citu problēmu - alerģijas, gremošanas traucējumus, zobu slimības, aģentūru LETA informēja kampaņas "Mazais nav lielais" komunikācijas konsultante Dace Valnere.

Latvijā bērni vairumā gadījumu saņem regulāras maltītes, taču bieži ēdiens ir pārāk "smags", secināts sociālajā pētījumā, kurā aptaujāti 1-3 gadus vecu bērnu vecāki. Piemēram, 89% mazo bērnu vecāku apgalvo, ka gaļu bērniem dod katru dienu, bet zivis dažas reizes nedēļā dod tikai 24%. Ir vērojams arī pārlieku liels piena produktu patēriņš. Tāpat bērni kā uzkodas starp ēdienreizēm bieži vien saņem našķus, kas satur daudz cukura - jogurtus ar piedevām, cepumus, konfektes, kā arī biezpiena sieriņus.

Kā skaidroja Valnere, pozitīvais fakts gan ir tāds, ka 73% vecāku apgalvo, ka bērniem katru dienu dod augļus, un 50% - dārzeņus. Tomēr bažas rada tas, ka 43% vecāku uzskata, ka saldinātus dzērienus bērni var lietot jau pirms 3 gadu vecuma. Mediķi savukārt uzsver - jo vēlāk bērnam sākt dot saldinātus dzērienus, jo labāk.

Pētījumā arī secināts, ka 92% vecāku jau 2 gadu vecumā saviem bērniem vairs nepiedāvā speciāli mazajam pielāgotas maltītes, bet vairāk nekā puse vecāku mazo sāk ēdināt kā lielo jau pēc 1 gada vecuma sasniegšanas. Turklāt 21% vecāku atzīst, ka negatavo mazajam pielāgotu uzturu jau no bērna 6 mēnešu vecuma.

"Lai saprastu, cik nozīmīgs mazā cilvēka dzīvē ir periods no viena līdz trim gadiem, ir jāņem vērā, ka šajā posmā bērna organisms vēl nav pilnīgi izveidojies un turpinās tā attīstība: bērns aug garumā, palielinās viņa ķermeņa masa, veidojas orgānu sistēmas, attīstās muskulatūra un tamlīdzīgi. Neapzinoties vecumposma nozīmību un ēdienkartes lomu tajā, vecāki, tikuši pāri zīdainīša periodam, it kā atslābst un mazliet vieglprātīgi izturas pret šo laiku, tikai vēlāk attopoties, ka dažādu ar bērna veselību un attīstību saistīto problēmu cēloņi rodami tieši šajā vecumposmā," sacīja Latvijas Pediatru asociācijas prezidente Ilze Grope.

Pētījums arī liecina, ka 74% mazu bērnu vecāku Latvijā uzskata bērnu aptaukošanos par aktuālu problēmu. To komentējot, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina atzīst, ka aptaukošanās nereti sākas jau maza bērna vecumā.

"Kad bērns sasniedzis gada vecumu, viņš var sākt ēst visu pārtikas grupu produktus, tomēr pāreja uz pilna spektra ēdienkarti jāveic gudri, atceroties, ka mazais nav lielais. Fakts, ka bērniem pirmās aptaukošanās pazīmes parādās jau 2 gadu vecumā, liecina, ka mazu bērnu ēdināšanas principi ne vienmēr ir pareizi," viņa sacīja.

No 5.aprīļa ikviens interesents, kas vēlēsies uzzināt vairāk par 1-3 gadus vecu bērnu pareizu uzturu, kā arī uzdot sev interesējošus jautājumus bērnu ārstiem, varēs šo informāciju iegūt kampaņas interneta vietnē "mazaisnavlielais.lv". Tāpat kampaņas laikā sadarbībā ar Latvijas Diētas ārstu un uztura speciālistu asociāciju taps vairāki informatīvi materiāli bērnu vecākiem, kur vienkāršā un uzskatāmā veidā tiks atspoguļotas mazu bērnu uztura rekomendācijas.

Sociālais pētījums-aptauja tika veikta portālā "mammamuntetiem.lv" šā gada februārī-martā, un tajā piedalījās 582 bērnu vecāki, kas audzina mazuļus vecumā no 1-3 gadiem.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)