Banner 980x90

Pētījums: 86% dzīvojamo māju uzbūvētas līdz 1990.gadam

Pilseta24.lv
Pilseta24.lv

Lielākā daļa tagadējā Latvijas dzīvojamā fonda ir uzbūvēta laika posmā līdz 1990.gadam, kas veido apjoma ziņā nozīmīgāko dzīvojamo māju daļu - 86%, turpretī tikai 10% dzīvojamo māju ir uzbūvētas no 2000. līdz 2011.gadam, secināts Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA pētījumā.

Pētījuma autori norāda, ka dzīvojamais fonds Latvijā mainās un attīstās lēni.

Savukārt saskaņā ar Valsts zemes dienesta datiem tikai 2164 daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas jeb 6% Latvijā ir būvētas no 1991. līdz 2014.gadam, kas ir ļoti mazs skaits.

Pierīgas statistiskais reģions ir visaktīvākais jaunu dzīvokļu būvniecībā, veidojot 41,13% īpatsvaru no kopējā uzbūvēto dzīvokļu skaita 2014.gadā. Rīgas pilsētas statistika īpaši neatpaliek jaunu dzīvokļu būvniecībā - 35,73% no uzbūvēto dzīvokļu kopskaita Latvijā.

Analizējot uzbūvēto dzīvokļu skaitu pēdējos astoņos gados norādītajā laika posmā, Latvijā tas ir krasi samazinājies - 3,5 reizes, kas saistīts ar valsts sociāli ekonomisko un tiesiski politisko situāciju, rezultātā atstājot iespaidu uz nekustamā īpašuma tirgus attīstību kopumā.

Izdoto būvatļauju un ekspluatācijā pieņemto dzīvojamo māju skaits jaunbūvēs liecina, ka dzīvojamo māju būvniecības tempi ir būtiski samazinājušies pētījuma laika posma beigās, salīdzinot ar rādītājiem pirms astoņiem gadiem.

Mājokļu tirgus attīstības tendences no 2002. līdz 2014.gadam liek secināt, ka, neskatoties uz mājokļu sakārtošanas procesiem valsts līmenī, jauno projektu būvniecības temps pētījuma laika posma beigās ir būtiski samazinājies. Šis secinājums rosina valsts politikā rast iespējas pilnveidot un attīstīt mājokļu tirgu, jo īpaši - jauno projektu būvniecībā, daudzdzīvokļu dzīvojamo māju vecuma struktūras dēļ.

Pētījuma autori norāda, ka publiski pieejamā informācija par Latvijas dzīvojamā sektora vecuma struktūru un tās īpatnībām neapšaubāmi ļauj spriest par to, ka Latvijas dzīvojamais fonds vēl joprojām attīstās lēnām un tā korektai uzskaitei un izvērtēšanai būtu nepieciešama vispārēja dzīvojamo māju indeksācija jeb identificēšana un apsekošana.

Tādējādi būtu iespējams mājokļu pieejamības kvalitatīvs izvērtējums, to skaitā jaunajos projektos, kas ļautu noteikt aizņemtās un brīvās dzīvojamās platības, analizēt iemeslus, kādēļ iedzīvotāji izvēlas vienu vai otru piedāvājumu veidot savas mājsaimniecības.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)