Banner 980x90

Piedrujas dabas taka – iepazīsti Daugavu Latvijas pierobežā

Piedrujas dabas taka atrodas Daugavas krastā pie robežas ar Baltkrieviju – Piedrujas pagastā. Izejot Piedrujas taku, var apskatīt arī tēlnieka Viļņa Titāna veidoto piemiņas akmeni, uz kura iekalts Daugavas vārds septiņās valodās: igauņu, somu, krievu, poļu, vācu, līvu un latviešu. 

Aizsargājamo ainavu apvidus “Augšdaugava”

Aizsargājamo ainavu apvidus „Augšdaugava” nodibināts 1990. gadā, lai saglabātu unikālās kultūrainaviskās un dabas vērtības Daugavas ielejā un tās apkārtnē. Aizsargājamo ainavu apvidus teritorijā cita starpā ietilpst arī gleznainā Daugavas augšteces senleja, kas bagāta ar retiem un aizsargājamiem augiem un dzīvnieku sugām, ar kultūrainavas un vēstures pieminekļiem.

Piedruja

Apdzīvotā vieta attīstījusies kā amatnieku slabada tai vietā, kur krustojās senais Daugavas tirdzniecības ceļš ar sauszemes ceļu no Viļņas uz Pleskavu. Viduslaikos tā atradās pie Polockas kņazistes robežas, savukārt Livonijas pusē bija uzbūvēta Indricas pils. Piedrujas apmetni septiņpadsmitā gadsimta sākumā, Poļu-zviedru karu laikā apmetni dibinājis un nocietinājumu uzbūvējis Usvjatu stārasts Jans Sapeha; viņš izveidojis arī vēsturiskās kartes un seno dokumentu kopijas. Pēc viņa nāves Piedruju savā īpašumā ieguva Sapehu dzimta.

1772. gadā Latgalei nokļūstot Krievijas sastāvā, līdz pat 19. gadsimta vidum taisnākais satiksmes ceļš no Pēterburgas uz Varšavu (arī uz Berlīni vai Vīni) vedis gar Latgales pierobežu, caur Piedruju. To savās karietēs mērojuši dažādi tirgotāji, diplomāti, arī augstmaņi un aristokrāti – arī cars Nikolajs I, kurš izkāpis no karietes un noskūpstījis zemi, kā arī Katrīna II, kura 1780. gadā mēroto ceļa posmu, braucot no Sanktpēterburgas uz Grodņu, apraksta savā dienasgrāmatā. Upes pretējā krastā mūsdienās atrodas Baltkrievijas pilsēta Druja.

Piedrujas dabas taka

Taka iepazīstina ar īpatniem arhitektūras un vēstures pieminekļiem, nelielo ciematiņu, kā arī dabas objektiem gleznajā Daugavas krastā Piedrujas pagasta teritorijā, ko papildina informatīvie stendi. Piedrujas taka ved arī gar nozīmīgākajiem objektiem – diviem dievnamiem un Daugavas akmeni, ko veidojis tēlnieks Vilnis Titāns. Piedruju un tās apkaimi noteikti ir vērts izstaigāt kājām, lai nesteidzīgi apskatītu saglabājušos mazstāvu koka apbūvi. 

Turpat netālu atrodas arī gluži nesen iekārtota atpūtas vieta ar septiņiem lieliem krēsliem, kur apsēsties un vērot Daugavas loku. Starp citu, Piedruja ir saistīta arī ar kādu leģendu, kas vēsta, ka šeit franču imperators Napoleons I pazaudējis savu zelta karieti, iespējams, tā nogrimusi Daugavas dzelmē.

Ko ņemt vērā?

Jāatceras, ka, tā kā taka atrodas pierobežā, līdzi jāņem arī personu apliecinošus dokumentus! Tāpat personām no 15 gadu vecuma, uzturoties pierobežas joslā (gar Latvijas Republikas – Krievijas Federācijas valsts robežu un Latvijas Republikas – Baltkrievijas Republikas valsts robežu), vispirms ir nepieciešams nokārtot Valsts robežsardzes izsniegtu speciālo caurlaidi.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)