Saldus skolēni iepazīst ūdens noslēpumus
27.septembrī visā Eiropā 35 valstu 300 pilsētās notika pasākums Zinātnieku nakts, lai atraktīvā veidā skaidrotu zinātnes sasniegumus un ļautu ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos, šoreiz pievēršoties tēmai "Ūdens". Arī Saldus 2.vidusskolas šī gada Ekoskolas tēma arī ir ūdens, tāpēc 6. līdz 12.klases jaunieši, skolotājas Antras Bērziņas un Ingas Mankus pamudināti, devās uz Rīgu apmeklēt Zinātnieku nakts piedāvātās aktivitātes, pilsētas informācijas portālu Saldus24.lv informēja Saldus 2. vidusskolas Ekoskolas padomes pārstāves Laura Kļava un Elīna Voitehoviča.
Zinātnieku naktī skolēni vēlējās apmeklēt vairākus muzejus un piedalīties viņu piedāvātās aktivitātēs, tādēļ devās uz Medicīnas muzeju, kur viņi varēja uzzināt, ka cilvēka organismā ir 60% ūdens. Katrs varēja arī izrēķināt, cik procentu ūdens ir viņa organismā, apskatīt Jēkaba Prīmaņa Anatomijas muzeja preparātus un uzzināt, cik procentu ūdens ir nierēs, sirdī, plaušās, aknās un smadzenēs. Jaunieši aplūkoja arī eksponātus, kuros varēja redzēt, kas notiek, ja organismā uzkrājas pārāk daudz šķidruma.
Sadarbībā ar Siguldas minerālūdeni skolēni varēja izveidot unikālu instalāciju — ūdens cilvēka organismā, kā arī apskatīt, cik ļoti daudz ūdens cilvēks ikdienā nes savā organismā un izzināt fizioloģiskā šķīduma nozīmi.
"Aplūkojām pēdu pīlinga meistares garra rufa zivtiņas (sauktas par zivi-ārstu), kuras ar lūpiņām maigi noskrubina pēdu ādas virskārtas atmirušās daļiņas un no tām barojas. Zivtiņām nav zobu — tās netraumē ādu un nerada diskomforta sajūtu. Katrs nolēma apmeklēt šo procedūru," stāsta Laura Kļava un Elīna Voitehoviča.
Savukārt Dabas muzeja speciālisti skolēniem bija sagatavojuši interesantus stāstus par ūdens iemītniekiem, to veidiem un izdzīvošanai nepieciešamiem apstākļiem. Dabas muzeja zoologi aicināja ielūkoties brīnumainajā jūras pasaulē, iepazīt Latvijas ūdenskukaiņus un uzzināt, kā tauriņu kāpuri spēj dzīvot ūdenī. Botānikas speciālisti stāstīja, kādi organismi sastopami Latvijas upēs un ezeros, — kas ir ežgalvīte, kāds izskatās ūdens ēzelītis un Latvijas mazākais ziedaugs, tādējādi atklājot daudzus neparastus faktus par ūdens bezmugurkaulniekiem un ūdens augiem kā bioindikatoriem.
"Daudzi no mums izaudzēja savas sniegpārsliņas, kuru kristālu dažādo formu augšanu varējām vērot savām acīm. Noskaidrojām arī visu par fotosintēzi," stāsta jaunietes. "Kopīgi apmeklējām arī Farmācijas muzeju Vecrīgā, tur dažs no mums bija pirmo reizi. Te mēs katrs varējām izbaudīt dažādas augu tējas — topinambūra, ingvera, āboliņu u.c. —, kā arī mēģināt tās atpazīt."
Zinātkārie skolēni pabija arī pirtiņā, kur uzzināja daudz jauna par ūdens lomu labsajūtas un veselības atgūšanā pirts procedūrās, pirtsslotu sagatavošanu, pēršanas rituālu melnajā pirtī. Homeopātijas pārstāvji deva iespēju katram pašam pagatavot mundruma eliksīru imunitātes stiprināšanai, lai visi tagad būtu mundri un veseli.
Saldū jaunieši atgriezās tikai ap pusnakti, tomēr jaunietes atzīst: "Lai gan Rīgā mūs stipri saliedēja lietus, brauciens bija tā vērts!"
Uz sarakstu