Banner 980x90

Špakovska dabas parks Ogrē - kāpēc vērts to apskatīt?

Tautā tā sauktais Špakovska parks jeb dendroloģiskais parks “Lazdukalni” ir skaista atpūtas vieta, kas atrodas Pārogrē. Nepilnus sešus hektārus plašajā teritorijā aug vairāk nekā 400 sugu koki un košumkrūmi. Parka augstākajā punktā izveidots skatu tornis, uz kuru ved kāpnes ar 100 pakāpieniem, un ir vairākas takas. Vien 70 metrus garā Purva taka aizvedīs līdz divus metrus dziļam dabiskam akacim. Ieeja parkā ir bez maksas.

Vēsture

Ideja par dendroloģiskā parka izveidi Ogrē 1975. gadā radās Jānim Špakovskim un viņa dzīvesbiedrei Benitai, kuri ap šo laiku bija pilsētā tikko apmetušies uz dzīvi. Galvenais priekšnosacījums ieceres īstenošanai bija teritorijas unikālais reljefs – ielejas, pakalni un kalnā esošais senais muižas dīķis.

Par parka izveides brīdi tiek uzskatīts laiks, kad Jānis Špakovskis, Jānis Polis un Benita Špakovska saņēma atļauju izkopt vairāk nekā sešus hektārus lielo meža teritoriju. Paralēli tīrīšanas un kopšanas darbiem Jānis Špakovskis uzsāka arī koku stādīšanu, izvēloties pamatā vērtīgu sugu kokus – ozolus, sarkanos ozolus, skābaržus, valriekstus, Marejas priedes un citus. Parka veidotājus konsultējusi dendroloģe Aija Kaškure un bioloģijas zinātņu doktors Raimonds Cinovskis.

1993. gadā ar Ogres pilsētas domes lēmumu dendroloģiskajam parkam “Lazdukalni” tika  piešķirts sabiedrībai svarīga objekta statuss. Deviņdesmitajos gados un 2000. gadā uz daļu parka zemes pieteikušies tās vēsturiskie īpašnieki un juridiski to arī atguvuši; teritorijas plāns šo zemi citiem mērķiem izmantot gan liedzis. 2001. gadā Špakovska parkam tika pievienota arī purva teritorija 2,2 hektāru platībā. 2006. gada vasarā parkā uzbūvēta koka nojume un ierīkotas šūpoles.

Bioloģiskā daudzveidība

Dendroloģiskais parks “Lazdukalni” lepojas ar vairāk nekā 7000 stādījumu: 412 sugu koku, košumkrūmu un citu augu gan no kaimiņvalstīm, gan Rietumeiropas, gan Sibīrijas, arī no Tālajiem Austrumiem un pat no Klusā okeāna piekrastes. Bioloģisko daudzveiību pārstāv tādas neparastas un retas koku sugas kā, piemēram, divdaivu ginks, mespils, Austrumu skābardis, Mandžūrijas riekstkoks, Benksa priedes, un citi augi. Špakovska parks ir viena no skaistākajām un iecienītākajām atpūtas un pastaigu vietām Ogrē. Parka nosaukums piešķirts par godu tā veidotājam, Ogres Goda pilsonim Jānim Špakovskim.

Ko parkā pasākt?

 

Laukumā lielo kāpņu pakājē ik gadus tikuši svinēti parka rudens svētki ar Latvijas folkloras kopu piedalīšanos, notiek dažādi latviešu tradīciju pasākumi, kāzu ceremonijas. Interesentiem Špakovska parks apskatāms, izstaigājot tajā ierīkotās pastaigu, no kurām 70 metrus garā Purva taka ļaus apskatīt 2 metrus dziļu dabisku akaci.

Pie parka ieejas izvietota tēlnieka Kārļa Zemdegas veidota skulptūra ar nāriņu. Parka vidū pakalnu ielokā atrodas senais muižas dīķis, kurā zied vairāku krāsu ūdensrozes; dīķa vidū ierīkota Mīlestības saliņa ar rododendru stādījumiem.

Uz parka augstāko vietu kalnā ved kāpnes ar 100 pakāpieniem, kur atrodas arī skatu tornis. Tornis celts Grantskalnu (Ogres Zilo kalnu turpinājums) nogāzes malā ar plašu skatu uz Daugavas ieleju un Pārogres dzīvojamo rajonu. Kalna pakājē ierīkota dzirnakmeņiem rotāta ugunskura vieta. Ieeja Špakovska parkā ir bez maksas. Jāņem gan vērā, ka ekskursijas, kāzu programmas un ugunskura vietas izmantošana jāpiesaka iepriekš un par ziedojumiem.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)