Valmierā notiks akvarelistu un grafiķu plenērs
Kopš 2013.gada Valmieras Kultūras un mākslas fonds regulāri organizē Vidzemes ainavas glezniecības plenērus, aicinot uz Valmieru gan profesionālus gleznotājus, gan grafiķus, gan akvarelistus. Šo plenēru laikā ir radīti šim laikam un videi raksturīgi mākslas darbi, kuri dokumentē un iemūžina Valmieru no mākslinieka skatu punkta.
Šogad uz Valmieras mākslas plenērs ir pirmais no trīs Vidzemes ainavas glezniecības plenēriem. Jūlija beigās mēs dosimies uz Gulbeni, savukārt augustā – jau tradicionāli, atklāsim, ko mums slēpj Rauna.
No 27.jūnija līdz 2.jūlijam Valmierā sabrauks gan grafiķi, gan gleznotāji – Grafikas kameras biedres – Ilze Lībiete, Inese Lieckalniņa, Mārīte Kluša, Agnese Kurzemniece un Anita Nikuļceva, un akvarelisti Aleksandrs Ņeberekutins, Patricija Brekte, Laila Balode, Zigmunds Šņore un Līvija Brigita Pavlovska.
Šī gada plenēra tēma ir "Pilsēta cilvēkā". Vēlamies šogad izpetīt Valmieru no citas puses – kā personību, cilvēciskā rakstura, ainavu un kopīgo īpašību prizmu. Pilsētu var raksturot dažādi, gan kā vēstures pērli, gan gleznaino ainavu glabātāju, gan kā miera ostu, vai tieši pretēji – nemiera pilsētu. Valmiera attīstoties un augot liek sevi iepazīt katru reizi no cita rakursa un lēnām iemanto patriotisma, izteikti latviskā un augstprātīga tandēma raksturojumu. Kāds ir valmierietis? Kādas personības slēpj pilsēta un kā tās ietekmē atbraucēju? Kāda loma ir lokālpatriotismam un kā to spēj ietvert portrets? Vai pilsētu spēj atdzīvināt cilvēka aura? Kā ainava atdzīvojās un kas iedvesmo pilsētu piepildīt dvēseli? Cik ļoti cilvēks spēj būt piederīgs pilsētai un kā pilsēta maina cilvēku?
Akvarelis ar savu dažādo dabu ir līdzīgs Gaujai – te viegli , gandrīz caurspīdīgi romantisks, te dedzīgi košs, te atkal plūstoši pakļāvīgs un spītīgi patstāvīgs. Akvareļglezniecība pieprasa sava veida prasmes, pacietību, vieglumu un reizē precizitāti. Ja reiz ota ir skārusi papīru, tad labot var tikai ūdens šalts! Taču ar savu vijīgumu un virtuozi vieglo plūdumu, akvarelis ir mākslas medijs, kuru vislabprātāk atzīst mākslas baudītāji un visbiežāk meklē galeriju izstāžu zālēs.
"Gleznot akvareļa tehnikā – tas ir parādīt uz papīra dvēseli. Viss notiek ļoti ātri. Mākslinieks, kurš glezno eļļas tehnikā, ir kā rakstnieks, darbu papildinot, uzlabojot. Savukārt akvarelists ir kā dzejnieks – momenta māksla, neko labot nevar," skaidro Aleksandrs Ņeberkutins.
Akvareļa un grafikas tandēms ir izplatīts daudzviet pasaulē. Akvarelis ar savu vieglumu un grafika ar savu smalkumu un reizē smago radīšanas procesu, veido kopīgu stāstu. Ikviens no apmeklētājiem atzīs, ka grafikai ir viens no sarežģītākajiem tapšanas procesiem, kam pamatā ir zīmēšanas talants. Lino griezums, sietspiede, oforts, litogrāfija – laikmetīgs nospiedums nākotnei.
Palēnām Valmieru, ar milzīgu neatlaidību un lielu darbu, vēlamies izveidot kā Latvijas akvarelistu un grafiķu rezidenci – vietu, kur patverties no ikdienas rutīnas uzliktajiem rāmjiem, atsēsties rēnā novakarē, baudīt un iedvesmoties. Veidojot Valmieru kā akvarelistu un grafiķu rezidenci, mēs vēlamies veidot ceļu uz Starptautiska līmeņa plenēru tieši grafiķiem un akvarelistiem. Iespējams, ka šīs varētu kļūt par jaunu Valmieras mākslas vizītkarti nākotnē.
Valmieras akvarelistu un grafiķu plenērs noslēgsies 2.jūlijā, Kārlienas pagalma svētkos, kad no plkst.12.00 līdz plkst.18.00 mākslinieki vadīs radošās darbnīcas un meistarklases, kurās varēs iesaistīties ikviens interesents. Plkst.18.00, Galerijas Laipa izstāžu zālē atklās Valmieras akvarelistu un grafiķu plenēra darbu izstādi.
Plenērun organizē Valmieras Kultūras un mākslas fonds, atbalsta Valmieras Pilsētas dome, "Tehauto", "Artifex Plus" un "Valmiermuižas alus".
Uz sarakstu