Valmieras vasaras teātra festivālā izrādīs sešus jaunus iestudējumus
Iniciatīvu par šāda veida pasākumu izrādījusi Valmieras pilsētas pašvaldības dome, kas vēlējusies, lai Valmierā norisinātos profesionālās mākslas festivāls. Apskatot tuvākās profesionālās kultūras iestādes, likumsakarīgi, izvēlēts, ka tas būs teātra festivāls.
"Kad mani uzaicināja domāt par festivālu, es izstaigāju Valmieru, padomāju par pilsētu vasarā un teātri. Sapratu, ka būtu interesanti teātri integrēt pilsētā, vietās, kas ikdienā kalpo pavisam citiem mērķiem – pastaigām, zirgu izjādēm, kā noliktavas vai rotaļu laukumi. Tā ir iespēja ieraudzīt šīs vietas no cita skatupunkta vai, iespējams, dažas no tām ieraudzīt pat pirmoreiz. To pašu var attiecināt uz teātra izrādēm - ārpus ierastajiem skatuves dēļiem iestudējums dzīvo, izskatās un skan citādāk," stāsta Suhanovs.
Atšķirībā no biežāk izplatītās prakses festivālos rādīt teātru repertuāros esošus darbus, Valmieras festivāla programmas pamatā būs īpaši tam radītas izrādes, ko veidos nacionālā un starptautiskā mērogā zināmi profesionāļi.
"Vasaras teātrim Latvijā nereti ir vieglas peļņas "piegarša", tāpēc gan teātrī, gan domē piedāvāju, ka tas varētu būt festivāls pilsētvidē, kuram speciāli veidotas dažādu Valmieras teātra ikdienā neierastu žanru izrādes. Lai notikums būtu vēl unikālāks, dažas izrādes aicinājām veidot māksliniekus no teātrim radnieciskām profesijām, kas uz teātra žanru raugās pavisam citām acīm. Tā piedāvājot arī skatītājiem citu teātra pieredzi," skaidro Suhanovs.
Izrādi "Purva bridējs" pēc Rūdolfa Blaumaņa motīviem veido komponists Kristaps Pētersons. Viņš veidojis mūziku operām un vairāku lielu formātu darbu skaņas instalācijām. Izrāde notiks Gaujas krastā pie Stāvajiem krastiem - "Dabaszālē".
Kā stāsta Suhanovs, komponists ir aizrāvies gan ar mūzikas kompozīciju, gan ar izrādes tehnisko izskatu. Tāpat darba tapšanas procesā piedalās Valmieras drāmas teātra un Jaunā Rīgas teātra aktieri, Nacionālās operas un koru solisti.
"Izveidota diezgan plaša komanda un lielākā daļa darba notiek ierakstu studijā. Kad skatītāji atnāks uz izrādi, viņi atradīsies milzīgā skaņas instalācijā. Dzīvā veidā viņi aktierus neredzēs, bet iespaidīga skaņas kompozīcija ievedīs skatītāju "Purva bridēja" notikumos. Skatītāju sēdvietas tiks izvietotas pļavā," izrādi skaidro direktors
Valmieras vēsturiskajā dzelzceļa depo savu versiju par Rūdolfa Blaumaņa balādi "Tālavas taurētājs" veidos modes mākslinieki Mareunrol’s un mūziķis Shipsea, kuri izrādi dzeju interpretēs vizuālā un muzikālā "valodā". Viņu radošajai komandai pievienojies arī aktieris Gundars Āboliņš un skaņu režisors Gatis Zaķis.
Izrāde būs vizuāls kostīmu un skaņas uzvedums - stāsts par cilvēka bailēm no drosmīgas rīcības un par drosmi to atzīt. Par tautas kopumu un tā izšķīšanu izšķirīgos mirkļos. Par katra cilvēka pašapziņu un kolektīvo zemapziņu.
Suhanovs skaidro, ka Valmieras vasaras teātra festivāls ir turpinājums Rūdolfa Blaumaņa festivālam. Tas pilsētā aizsākās 1999.gadā un notika reizi trīs gados, žūrijai izvērtējot labākos dažādu teātru repertuāros esošo Blaumaņa lugu iestudējumus.
"Ar jaunradīto festivāla formātu mēs vēlamies attīstīt Blaumaņa idejas, bet ne tikai – apskatīt arī viņa laikabiedru darbus un pieskarties Ziemeļu valstu literatūrai, meklēt līdzīgo mūsu un Ziemeļnieku domāšanā un kultūrā," stāsta direktors.
Laidara teātrī "Arēna" Valmiermuižā notiks festivāla vērienīgākais notikums - Raiņa "Spēlēju, dancoju" izrāde, kas radīta speciāli festivālam. Uzvedums ir piesātināts ar mūziku un deju.
Izrādi veido režisors Mārtiņš Eihe ar grupas "Iļģi" mūziku. Tāpat radošajā komandā ir Valmieras teātra aktieri, horeogrāfs Krišjānis Sants, scenogrāfs Kristians Brekte, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, vokālā pedagoģe Zane Šmite un gaismu mākslinieks Ivars Tilčiks.
Valmiermuižas laidara pagalma tribīnēs būs vieta vismaz 500 skatītājiem.
Festivālu atklās Igaunijas eksperimentālais projektu teātris "MTÜ Kell Kümme theatre" ar R.Blaumaņa laikabiedra, zviedru dramaturga A. Strindberga "Jūlijas jaunkundzi". Valmieras teātra skatītājiem šī luga pazīstama pēc augsti novērtētā V.Nastavševa iestudējuma Apaļajā zālē.
"Tā kā festivāls vēl sāk tikai veidoties, lēnām iesākam arī izrāžu apmaiņu starptautiskā mērogā. No Igaunijas tiks vesta izrāde "Jūlijas jaunkundze", kas ir viens no pozitīvajiem piemēriem, kā klasisko literatūru iestudēt pilsētvidē. Igaunijā, kur ir spēcīgas vasaras teātra tradīcijas, izrāde ieguvusi nedalītu atzinību teātra profesionāļu vērtējumā – Jūlijas jaunkundzes lomas atveidotāja Kersti Heinlo par šo lomu saņēmusi Igaunijas Teātra balvu "Estonian Theatre Awards" nominācijā Gada aktrise 2014.gadā. Izrādei tiks nodrošināts sinhronais tulkojums latviešu valodā", stāsta Suhanovs.
Izrāde notiks Valmieras muzeja pagalmā.
Lai nodrošinātu profesionālās kultūras pieejamību iedzīvotājiem, bez šīm četrām izrādēm, kas būs par maksu, daudzdzīvokļu namu pagalmos (Rubenes un Georga Apiņa ielu krustojumā un Linarda Laicena ielā), bērniem līdzdarbojoties, taps muzikāla izrāde "Nāc laukā!".
Savukārt izrādē "Supsupsukas", kas norisināsies Valmieras skeitparkā, jaunie aktieri uz mākslu paskatīsies no citas puses - ar tādu cilvēku acīm, kas nekad nav bijuši teātrī, kuri meklē un atrod savu vietu dzīvē, kuri provocē un grib tikt sadzirdēti.
Festivālā paredzēta arī Ziemeļvalstu kino programma, kas katru vakaru notiks Hanzas laukumā sadarbībā ar Rīgas Starptautisko kino festivālu. Programmu veidos mākslas filmu izlase - dažādu festivālu godalgotu vietu ieguvējas.
Festivālu papildinās arī mūzikas programma Valmiermuižā, kuru caurstrāvos drosmīga pieeja tradīcijai un meklējumiem mūsdienu mūzikā, sākot ar akadēmisko deju mūziku grupas "Mūsdienas" izpildījumā un beidzot ar Vidzemes neatkarīgajām alternatīvā roka grupām. Speciāli šīm vajadzībām tiks izveidots festivāla deju placis Valmiermuižas alus darītavas klētī un pagalmā, kur tikties festivāla viesiem un māksliniekiem.
Suhanovs atzīst, ka festivālu iecerēts rīkot reizi divos gados: "Pirmais gads viesīs skaidrību, vai pilsētniekiem un Valmieras viesiem ir interese par šādu festivālu. Nākamajā festivālā, kas iecerēts 2018.gadā, solis jau atkal būtu jāliek uz priekšu. Mums ir vēlme nostabilizēties kā regulāram vasaras teātra festivālam".
Ar Valmieras vasaras teātra festivāla programmu iespējams iepazīties šeit.
Uz sarakstu