Vēstnieku līmenī izdevies panākt vienošanos par ES "melnā saraksta" paplašināšanu
Ārlietu ministrijas (ĀM) parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (V) piektdien, 6.februārī, Saeimā notikušajā Eiropas lietu komisijas sēdē atzina - saņemtas ziņas, ka vēstnieku līmenī ir izdevies panākt vienošanos par Eiropas Savienības (ES) Krievijas sankciju "melnā saraksta" paplašināšanu.Runājot par 29.janvārī notikušo ES ārkārtas Ārlietu padomi, ministrijas parlamentārā sekretāre klātesošajiem deputātiem norādīja, ka "pats galvenais ir tas, ka izdevies nonākt pie labiem secinājumiem".
"Nav noslēpums, ka lielākās debates bija par 3.paragrāfu, kas attiecas uz sankcijām pret Krieviju un Ukrainas amatpersonām, kuras ir atbalstījušas agresiju," viņa norādīja, piebilstot, ka tika arī pagarināti ierobežojošie pasākumi, kas savulaik bija apstiprināti pagājušā gada martā.
"To spēks būtu beidzies šī gada martā, līdz ar to bija svarīgi panākt vienošanos par pagarināšanu. Tagad šie ierobežojumi ir pagarināti līdz šī gada septembrim," skaidroja Kalniņa-Lukaševica, atgādinot, ka tāpat tika noteikts uzdevums sagatavot papildu sarakstu ar Krievijas un Ukrainas amatpersonām un privātpersonām, kuras varētu tikt iekļautas tā dēvētajā melnajā sarakstā.
Kalniņa-Lukaševica pēc vairākkārtējiem deputātu lūgumiem gan atteicās izpaust detaļas par "melnā saraksta" paplašināšanu, vien piebilstot, ka sarakstu paredzēts apstiprināt pirmdien, kārtējās ministru padomes laikā.
"Ir ziņas, ka vēstnieku līmenī ir izdevies panākt vienošanos," viņa atzina.
Jāatzīmē, ka kāds avots Eiropas struktūrās atklājis, ka ES, Ukrainas krīzes dēļ paplašinot sankcijas pret Krieviju un tās atbalstītajiem Austrumukrainas teroristiem, indivīdu "melnajā sarakstā" iekļaus vēl 19 cilvēkus, arī piecus Krievijas pilsoņus.
Sankcijas tiks vērstas arī pret deviņām "organizācijām", par kurām panākta vienošanās pagājušajā nedēļā ES ārlietu ministru ārkārtas sanāksmē, apstiprināja vairāki avoti.
Neviena no 19 personām, kam ES tiks liegta ieceļošana un iesaldēti aktīvi, nav "augstākā līmeņa" cilvēki, apliecināja avoti.
Vairums "melnajā sarakstā" iekļauto, domājams, būs separātistu līderi, kas tiek vainoti par konflikta eskalāciju Austrumukrainā, kā arī Krievijas okupētās Krimas amatpersonas.
Krievija pagājušā februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.
Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, ES, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm. Uz sarakstu