Atpūta Volzbaha kalnā un pie Lielbātas avota Dienvidkurzemē

Vaiņodes apvidus var lepoties ar paugurainu reljefu; viena no skaistākajām ainavām pāri gravai paveras no Volzbaha kalna, kas atrodas nepilnu divu kilometru attālumā no Vaiņodes centra. Volzbahs ir stāva nogāze, kur ziemā pieejami gari nobraucieni ar slēpēm, pūšļiem vai ragaviņām, savukārt citos gadalaikos tā ir lieliska atpūtas un ārkārtīgi ainaviska pastaigu vieta.

Apvidus vēsture

Mūsdienu Vaiņodes pagasta teritorija 12. gadsimta beigās atradās kuršu Bandavas zemes dienvidu malā. Pirmās ziņas par šo vietu saglabājušās no 1253. gada, kad pirmo reizi minēts Bātas vārds Livonijas ordeņa un Kurzemes bīskapijas līgumā par Kurzemes sadalīšanu. Vaiņodes apkaime nokļuva Kurzemes bīskapijā, vēlāk (no 1585. gada) Piltenes apgabalā, bet no 1795. gada – Krievijai piederošajā Kurzemes guberņā. Vaiņode sākusi attīstīties reizē ar Liepājas dzelzceļa līnijas izbūvi 1871. gadā.

Volzbaha kalns

Volzbaha kalns ir labiekārtota atpūtas vieta dažāda veida atpūtai – te kalna pašā galā ir izveidota skatu platforma skaisto dabas ainavu baudīšanai jebkurā gadalaikā. Piemēram, rudenī Volzbaha kalns ir viena no skaistākajām vietām Vaiņodes apkārtnē, kur vērot krāšņos rudens skatus. Ir labiekārtota vieta piknikam, pastaigām un foto sesijām. Apkārt Volzbaha kalnam ved 2018. gadā atklāta 600 metrus gara dabas taka, ko papildina koka trepītes, laipas, kā arī skatu platformu uz ūdens.

Ziemā Volzbaha kalns ir vienīgā vieta Lejaskurzemē, kur, pie attiecīgiem laika apstākļiem un sniega daudzuma, darbojas pacēlājs un apgaismojums. Aktīvās atpūtas cienītājiem ziemas sezonā pieejams vairāk nekā 130 metrus garš nobrauciens ar ragaviņām, slēpēm, sniega dēli vai dažnedažādiem sļūcamrīkiem. Kalnam ērti var piebraukt klāt ar automašīnu.

Lielbātas avots

Vien minūtes brauciena attālumā no Volzbaha kalna (nedaudz vairāk kā viena kilometra attālumā), pie Vaiņodes pils – privātīpašuma –, atrodas Lielbātas avots, kā arī augstākais mākslīgi veidotais ūdenskritums Latvijā. Automašīna ir jāatstāj ceļa malā un jāmēro 500 metrus garš ceļš līdz avotam pa labiekārtotu taku. Lielbātas avots ir lielākais dabīgais dzidravots Latvijā un viens no retajiem Ziemeļeiropā.

Dzidravots tek no rietumiem uz austrumiem pretī saulei, tāpēc jau izsenis tiek uzskatīts par maģisku un svētu, un tādu, kam piemīt dziednieciskas īpašības. Lielbātas avota ūdens temperatūra visa gada griezumā ir seši grādi, tādēļ ziemā, kad valda ļoti liels sals, var novērot avota kūpēšanu. Laikam ritot, avota plūsma nav mazinājusies, bet gan pieņēmusies spēkā. Pie avota iekārtota arī atpūtas vieta.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu