Banner 980x90

Kā patstāvīgi salabot siltumnīcu?

Pašu stādīts tomāts un gurķis, tikko no dobes nogriezta salātgalviņa garšo vislabāk, tādēļ ar dārzkopību nodarbojas arvien vairāk cilvēku. Darbošanās savā siltumnīcā vienam ir praktiska nodarbe, bet citam aizraušanās un hobijs. No siltumnīcas formas, izmēra, karkasa materiāla būs atkarīgs, cik ilgi tā kalpos, kā arī tas, vai siltumnīcu būs viegli salabot, ja radīsies tāda nepieciešamība.

Kādas formas siltumnīcu izvēlēties?

Svarīgs faktors siltumnīcas konstrukcijas izvēlē tomēr ir sniegs. Ja dzīvojat siltumnīcai blakām un sniegu, kad vien vajadzēs, varēsiet notīrīt, varat iegādāties kantainas formas siltumnīcu. Drošākas tomēr ir arkveida konstrukcijas – no tām sniegs noslīdēs labāk nekā no kantainajām, un nebūs jāuztraucas par konstrukcijas izturību.

Polikarbonāta vai plēves siltumnīca?

Abiem pārklājuma veidiem ir gan savi piekritēji, gan kritiķi. Varētu pat teikt, ka vajadzīga ilgāka praktiska pieredze, lai varētu izvērtēt viena un otra materiāla priekšrocības un trūkumus. Siltumnīcas no 10 mm polikarbonāta pat bez papildu apkures ir siltākas nekā plēves siltumnīcas, un darbus tur var sākt agrāk un beigt vēlāk, pagarinot sezonu. Visbiežāk nopērkamas 4 mm vai 6 mm polikarbonāta siltumnīcas. Trūkums ir polikarbonāta izmaksas un neizbēgama ūdens iekļūšana šūnās griezuma un salaiduma vietās, sekmējot tajās aļģu augšanu, kuras nav iespējams iztīrīt, un ar laiku ievērojami samazinās polikarbonāta gaismas caurlaidība.

Plēve ir lētāka par polikarbonātu, un šis faktors daudzos gadījumos nosaka siltumnīcas seguma izvēli. Plēves siltumnīcām arī ir dažādas – visilgāk kalpos etilvinilacetāta (EVA) plēve. Svarīgi, lai plēve būtu stabilizēta – tas nozīmē, ka ražošanas procesā  plēvei pievienotas vielas, kas to pēc tam aizsargā no UV stariem un pagarina tās kalpošanas ilgumu. Pērkot jāskatās, cik ilgs ir plēves garantijas laiks – ja vismaz 2–4 gadi, tad tā ir stabilizēta. 

Kādus labošanas darbus iespējams veikt pašu spēkiem?

Parasti siltumnīcas labošanas darbus veicam pavasarī pēc ziemas, taču plēves siltumnīcas var nākties labot arī vasarā. Stiprs vējš, negaiss vai pat krusa var kaitēt siltumnīcas segumam.

Strādājot ar plēvi, vēlams to darīt siltā dienā. Plēvi uzvelk stingri, cenšoties to nedeformēt. Pavasarī siltumnīcas plēves uzvilkšanu veic 10–18 grādu siltā dienā, jo aukstā laikā klāta plēve vēlāk siltumā izpletīsies un plandīsies kā bura. Savukārt montējot polikarbonāta plāksnes, vissvarīgākais ir sausums. Pat ūdens tvaiki no tikko nolijuša lietus var iekļūt polikarbonātu šūnās un radīt vidi aļģu attīstībai.

Plēves biezumam (apzīmē mikronos) nav izšķirošas nozīmes. Vairāk jāvērtē kopējās izmaksas un fiziskās spējas darboties ar plēvi. Proti, jo plēve biezāka, jo arī smagāka un ar to būs grūtāk darboties. Ar 120 un nedaudz vairāk mikroniem būs pilnīgi pietiekami. 

Apvelkot siltumnīcu, parasti izmanto koka līstes, kuras stiprina pie siltumnīcas karkasa. Labam rezultātam jānodrošinās ar izturīgām naglām, arī līstēm jābūt pabiezām, lai tās spētu plēvi piespiest garākā gabalā.

Kādam varētu likties, ka, tiklīdz plēve ir zaļa no aļģēm vai palikusi vienmērīgi netīra, tā jāsteidz mainīt. Saimniecisks lēmums būtu to vispirms nomazgāt. 

Ko darīt, ja plēvē radies caurums?

Uz cauruma jāuzliek ielāps. Ieteicams savlaicīgi nopirkt speciālu līmlenti, ko aplīmē ap plīsumu, pa vidu liekot ielāpu. Diemžēl jebkurš siltumnīcas plēves bojājums, pat salabots, nav drošs risinājums ilgam laikam – drīz vien caurums būs jālāpa no jauna. Kad plēve kļūst caurumaina, ir īstais brīdis iegādāties jaunu. 

Dažāda lieluma, materiālu un dizainu siltumnīcas, kurās izaudzēt visu, ko vien sirds kāro, iespējams iegādāties interneta veikalā 220.lv.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)